december 21. szombat
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Lecsapott az Európai Ügyészség: bíróság elé állnak az elkövetők - Magyarország még nem csatlakozott



Kattints a hírhez tartozó címkékre:
                          

Súlyos milliárdokat spórolt az EU-nak az Európai Ügyészség

Az Európai Ügyészség, amely az uniós költségvetést megkárosító csalásokkal szemben lép fel, rendkívül hatékony munkát végzett az elmúlt két és fél évben. A Népszava értesülései szerint a testület eddig 1927 vizsgálatot indított, a felderített ügyekben a becsült kár meghaladja a 19,2 milliárd eurót. Ezek közül az esetek 17,5 százaléka áfacsalással kapcsolatos, amely összességében 11,5 milliárd eurós kárt jelentett az Európai Unió számára.

Laura Codruța Kövesi, az Európai Ügyészség vezetője éves beszámolójában kiemelte, hogy 2023-ban jelentősen nőtt az új ügyek száma. Ebben az évben összesen 1371 vizsgálatot kezdeményeztek, ami 58 százalékkal több, mint az előző évben. A vádemelések száma is emelkedett: 139 ügy került bíróság elé, ami 50 százalékkal haladja meg a 2022-es adatokat. Az eredmények lenyűgözőek, különösen a befagyasztott vagyontárgyak összértéke, amely 2023-ban elérte az 1,5 milliárd eurót – ez négyszerese a 2022-es adatnak. -

Kövesi ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy a szervezett bűnözés mértéke és rugalmassága meglepő. Tapasztalatai szerint a csalások mértékét kezdetben alábecsülték, és az Európai Ügyészségnek további forrásokra és eszközökre lehet szüksége a jövőben a hatékony fellépéshez.

Az Európai Ügyészség 2021-ben alakult meg, és azóta fontos szerepet játszik az uniós pénzek felhasználásának felügyeletében, valamint a csalások és a korrupció elleni küzdelemben. A testület nemcsak nyomoz, hanem vádemelésekre is jogosult a tagállamokban, és hatékonyan lép fel a visszaélésekkel szemben.

Fontos megjegyezni, hogy az Európai Ügyészség indulásakor öt tagállam, köztük Magyarország sem csatlakozott a kezdeményezéshez. Azóta Lengyelország már taggá vált, és Svédország csatlakozását az év végére várják. Magyarország mellett Dánia és Írország sem részese a szervezetnek, amely így jelenleg 23 tagállamra terjed ki.

Az Európai Ügyészség munkája egyértelműen komoly előrelépést hozott a közösségi forrásokat érintő visszaélések felderítésében, és az eredmények alapján további sikereket várhatunk a jövőben is.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink