Magyar Péter megreformálja a végrehajtásokat: a végrehajtás nem lehet profitorientált
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Két Élesen Eltérő Nézőpont: Orbán Viktor és Magyar Péter a Bírósági Végrehajtás Kérdéséről
A Vita Tárgya: Profit vagy Nonprofit?
A bírósági végrehajtás jövője kapcsán komoly nézeteltérés alakult ki Orbán Viktor miniszterelnök és Magyar Péter, a legnagyobb ellenzéki párt, a Tisza Párt alelnöke között. Orbán Viktor szerint a végrehajtási rendszer nem működhet nonprofit alapon, míg Magyar Péter szerint az nem lehet profitorientált.
Orbán Viktor Álláspontja: Nonprofit Rendszer Nem Működőképes
Orbán Viktor tavaly áprilisban az Országgyűlésben, Toroczkai László kérdésére reagálva kijelentette, hogy a bírósági végrehajtás nem működhet nonprofit módon. A miniszterelnök szerint a nonprofit rendszer életképtelen és működésképtelen lenne, mivel a hatékonyságot és a sikeres végrehajtást nehezítené.
Magyar Péter Nézete: Az Igazságosság és Méltányosság Fontossága
Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke szerint a bírósági végrehajtásnak nem szabad profitorientáltnak lennie. A Mércének adott interjújában kifejtette, hogy a profitorientált végrehajtók gyakran saját érdekeiket helyezik előtérbe, ami az adósok kiszipolyozásához vezethet. Szerinte egy állami végrehajtó méltányosabban tudna eljárni, mivel nem lenne érdeke minél nagyobb összegeket behajtani.
A Schadl–Völner-per Hatása
A bírósági végrehajtás rendszere már korábban is problémákkal küzdött, de a Schadl–Völner-per alapjaiban rázta meg a rendszert. A Fővárosi Törvényszék előtt folyó korrupciós per huszonkét vádlottjából az elsőrendű vádlott, Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke volt. Az ügy jelentős mértékben rontotta a végrehajtási rendszer megítélését és bizalmát.
Az Államosítás Kérdése
A bírósági végrehajtók már dolgoztak állami alkalmazásban, 1955 és 1995 között. A szocializmus éveiben az egész végrehajtási szervezet államosított volt, ahol a végrehajtók állami alkalmazottként dolgoztak. Az állami rendszer egyik fő jellemzője az volt, hogy a meggyőzés eszközével próbálták rávenni az adósokat a kötelezettségeik teljesítésére.
A Rendszerváltás Utáni Változások
A rendszerváltás után a végrehajtási rendszer tarthatatlanná vált, ami miatt a Horn-kormány 1995-ben új alapokra helyezte a végrehajtást. A végrehajtók önálló vállalkozókká váltak, akik jutalékért dolgoztak. Az új rendszer azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mivel kiderült, hogy a végrehajtói pálya nem eléggé vonzó, és a meghirdetett helyekre kevés jelentkező akadt.
Korrupció és Túlzott Költekezés
Az évek során a bírósági végrehajtás a korrupció melegágyává vált. Több tucat végrehajtó került a vádlottak padjára különböző visszaélések miatt. Emellett a végrehajtói kamara is jelentős összegeket költött külföldi eseményekre és luxusközgyűlésekre, ami tovább rontotta a végrehajtók megítélését.
Reformok és Újítások
Trócsányi László igazságügyi miniszter 2014-ben kapta feladatául a végrehajtási rendszer rendbetételét. A 2015-ös reformok során a minisztérium átvizsgálta a végrehajtói kamarát, és számos szabálytalanságot tárt fel. Ennek eredményeként a kamara megszűnt, és helyette megalakult a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar.
Merre Tovább?
A bírósági végrehajtás jövője még mindig kérdéses. Orbán Viktor és Magyar Péter eltérő nézőpontjai tükrözik a végrehajtási rendszerben rejlő kihívásokat és lehetőségeket. Az biztos, hogy a végrehajtási rendszer reformja és működésének javítása továbbra is kiemelt fontosságú kérdés marad.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!