november 28. csütörtök
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Magyar gyár botrány: több mint félezer munkahely szűnt meg, közben Ukrajnában toboroznak embereket

Megszólaltak az érintettek is


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Munkahely   Bér   Gyár   Magyarország   Ukrajna   Bulvár   Politika   ünnepek   fizetés   utca

Jabil Tiszaújváros: Több mint 900 munkahely szűnt meg a leépítések következtében

Idén január óta a Jabil tiszaújvárosi üzemének létszáma 673 fővel csökkent, és a vállalat hivatalos közlése szerint 2024 során több mint 900 munkahely szűnt meg a kelet-magyarországi gyárban. A leépítések hátterében a napenergia-termékek és az elektromos járművek iránti kereslet visszaesése áll, ami globálisan is érezhető hatással volt a vállalat működésére.

A leépítések részletei

A Jabil a Telexszel közölt hivatalos tájékoztatásában arról számolt be, hogy összesen 673 dolgozóval csökkent a gyári létszám. Ezen kívül 200 kollégától, köztük 110 munkavállalótól, akiket szervezeti változások miatt kellett elbocsátani, megszüntették a munkaviszonyát. A maradék dolgozók saját döntésükből távoztak, és a vállalat nem pótolta az ő pozíciójukat. Emellett 186 kölcsönzött munkavállaló szerződése is lejárt.

Állásidő és a leépítések indoklása

A cég a leépítésekről szóló nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzetet átmenetinek tekintik. Az állásidő intézkedés célja, hogy megtartsák a képzett munkaerőt, és készen álljanak a termelés felfuttatására, amint a piaci helyzet javul. Az állásidő alatt a munkavállalók nem dolgoznak, de a vállalat továbbra is alkalmazza őket, és a fizetésük felét biztosítja számukra.

A cég tervei és a munkaerő-piaci helyzet

A leépítésekkel párhuzamosan a Jabil aktívan toboroz az ukrán Ungváron, amely csupán kevesebb mint kétszáz kilométerre található Tiszaújvárostól. A Jabil karrieroldalán 59 nyitott pozíciót hirdetnek, többek között operátori munkaköröket. Egy név nélkül nyilatkozó munkavállaló szerint a magyarországi leépítések mellett a Jabil Ukrajnában 400 fő felvételét tervezi. Ő úgy véli, hogy a cég bizonyos gyártási folyamatokat Tiszaújvárosból Ungvárra helyezett át, és a vezetés szándékosan rontja le a magyarországi telephely helyzetét.

Jabil hivatalos álláspontja

A Jabil azonban ezt az állítást cáfolta, és megerősítette, hogy az elmúlt három évben nem helyeztek át gyártási folyamatokat Tiszaújvárosból Ungvárra. A cég tájékoztatása szerint az ungvári üzembe összesen 30 fő felvételét tervezik, amit a meglévő ügyfeleik igényei indokolnak. A Jabil vezetése továbbra is azon dolgozik, hogy új ügyfeleket szerezzen, és próbálja a jelenlegi nehézségeket átvészelni.

Mi vezetett a leépítésekhez?

A cég szerint a tiszaújvárosi létszámcsökkentés elsősorban a napenergia-termékek iránti globális kereslet visszaesésére és az elektromos járművek iránti európai kereslet csökkenésére vezethető vissza. A Jabil, mint elektronikai beszállító, megrendeléseitől függ, és a piaci helyzet változásai közvetlen hatással vannak a gyártási tevékenységére. A vállalat ugyanakkor optimistán tekint a jövőbe, és biztosak abban, hogy a jelenlegi helyzet átmeneti, amit követően várhatóan a termelés fellendülése következik.

Előzmények és hasonló esetek

Érdemes megemlíteni, hogy a Jabil már korábban is megélt hasonló helyzeteket. 2009-ben és 2013-ban is hasonló létszámleépítések történtek, amelyeket később nagy léptékű toborzások követtek. A cég tehát már tapasztalt a munkaerőpiaci hullámzások kezelésében, és jelenleg is azon dolgozik, hogy új ügyfelekkel biztosítsa a jövőbeli növekedést.

Összegzés

A Jabil tiszaújvárosi gyárában történt leépítések és a párhuzamos toborzás Ukrajnában rávilágítanak a globális piaci trendek hatásaira, amelyek komoly kihívások elé állítják a vállalatokat. A cég hivatalos álláspontja szerint a jelenlegi létszámcsökkentés átmeneti, és céljuk a jövőbeli fellendülés biztosítása, miközben próbálnak új piacokat szerezni.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink