Medián: A Tisza Párt szimpatizánsai a legegységesebbek a korrupció kérdésben
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
A Korrupció Súlyos Problematikája és Az Európai Unió Megítélése Magyarországon 2024-ben
A Medián legfrissebb felmérése szerint 2024-ben a korrupció lett a magyarok szemében a második legjelentősebb hazai probléma az egészségügy súlyos helyzete után. A kutatás eredményeit a Hvg.hu ismertette, amely szerint a megkérdezettek 60 százaléka rendszerszintűnek tartja a korrupciót Magyarországon, míg csupán 27 százalék vélekedik úgy, hogy az csak "köztisztviselők eseti magánakciója".
A Tisza Párt szavazói között különösen magas, 91 százalékos arányban látják rendszerszintű problémaként a korrupciót, míg más ellenzéki pártoknál ez az arány 80 százalék. Ezzel szemben a kormánypártok szimpatizánsai sokkal kevésbé hajlandóak rendszerszintűnek látni a korrupciót: körükben mindössze 26 százalék gondolja így, és 55 százalékuk eseti magánakciókat lát.
A felmérés a korrupció mellett az Európai Unió Magyarország ellen indított jogállamisági eljárásának megítélésére is kitért. A Tisza Párt szavazói rendkívül egységesen, 96 százalékban úgy vélik, hogy az EU célja az uniós jogszabályok betartatása és a pénzek átlátható felhasználása. Mindössze 3 százalékuk gondolja, hogy az eljárás beavatkozás az ország belső ügyeibe. Ezzel szemben a Fidesz-KDNP támogatói körében 59 százalék tekinti beavatkozásnak az EU eljárását, míg 31 százalékuk szerint az a szabályok betartatásának eszköze.
Magyar Péter pártja egy másik kérdésben is egységes álláspontot képviselt: a Tisza Párt szavazóinak 88 százaléka szerint az EU-nak joga van feltételekhez kötni, hogy küld-e pénzt Magyarországnak. Csak 10 százalékuk vélekedik úgy, hogy ezek a pénzek akkor is járnak, ha azokat másra költik, mint amire szánták. Ezzel szemben a kormánypárti választók kétharmada úgy gondolja, hogy a pénzek akkor is járnak, ha nem a meghatározott célokra fordítják őket. Ugyanakkor érdekes módon még a fideszes szimpatizánsok negyede is úgy véli, hogy az EU-nak joga van feltételeket szabni.
Ez a felmérés világosan mutatja, hogy a korrupció és az Európai Unió megítélése jelentős mértékben megosztja a magyar társadalmat, különösen a politikai hovatartozás alapján. Az eredmények rámutatnak arra, hogy míg az ellenzéki szavazók nagy többsége rendszerszintű problémának látja a korrupciót és támogatja az uniós jogállamisági eljárásokat, addig a kormánypárti szavazók kevésbé hajlandóak elismerni a korrupció rendszerszintű jelenlétét és inkább beavatkozásként értelmezik az EU lépéseit.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!