Megindultak a magyarok: Tömegek mentik a pénzüket a kamatadó elől
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Drasztikusan nő az adókedvezményes értékpapírszámlák népszerűsége Magyarországon
A kamatjövedelmekre kivetett szociális hozzájárulási adó (szocho) bevezetése jelentős átrendeződést hozott a magyar megtakarítási piacon. A Bank360.hu legfrissebb elemzése szerint egyre több befektető keres menedéket az adókedvezményes konstrukciókban, mint például a tartós befektetési számla (TBSZ) vagy a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ). Az év első felében megnyitott új értékpapírszámlák kétharmada már valamilyen adókedvezményes konstrukció keretében jött létre, ami jól tükrözi a piac átrendeződését.
A szociális hozzájárulási adó hatása a befektetési piacra
A szocho 13 százalékos mértékű adójának bevezetése, amely 2023 közepétől vált kötelezővé a kamatjövedelmekre, komoly terhet jelent a kisbefektetők számára. Ez az adó a már meglévő 15 százalékos kamatadóval együtt összesen 28 százalékos elvonást jelent, ami jelentősen csökkentheti a befektetések hozamát. Ez a jelentős adóteher sokakat arra ösztönzött, hogy alternatív megoldásokat keressenek, amelyekkel elkerülhetik az adófizetési kötelezettséget.
A TBSZ-ek népszerűsége töretlen
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az idei év első hat hónapjában mintegy 58 ezer új TBSZ számla nyílt Magyarországon, a szocho bevezetése óta pedig összesen 83,5 ezerrel bővült ezek száma. Ez azt jelenti, hogy a TBSZ-ek száma mostanra 357 545-re emelkedett, ami a 2017 végén regisztrált történelmi csúcshoz képest ugyan még elmarad, de a növekedés üteme arra utal, hogy hamarosan új rekordot érhet el.
A TBSZ-ek vonzerejét az adja, hogy ezen a számlatípuson a befektetők mentesülhetnek mind a kamatadó, mind a szocho fizetése alól, amennyiben megtakarításaikat legalább öt évig ezen a számlán tartják. A Bank360.hu elemzése szerint a TBSZ lehet az év legnépszerűbb befektetési terméke, különösen a jelenlegi adózási környezetben.
A NYESZ újra a figyelem középpontjában
A nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ) szintén növekvő népszerűségnek örvendenek. A tavalyi szeptemberi mélypont után idén már 3700 új NYESZ számla nyílt, így a számlák száma a félév végére megközelítette a 93 ezret. Az ilyen típusú számlákon jelenleg összesen 538 milliárd forintnyi értékpapírt tartanak, ami azt jelenti, hogy egy átlagos NYESZ számla egyenlege 5,8 millió forint körül alakul.
A brókercégek nyerték a legtöbbet
A TBSZ-piac fellendüléséből elsősorban a brókercégek profitáltak. Az elmúlt egy évben nyitott új számlák több mint felét, összesen 43 ezret befektetési vállalkozásoknál hozták létre, míg a bankoknál 40 ezer új TBSZ számlát nyitottak. A befektetési szolgáltatók fióktelepeinél 417 új számla jött létre, ami jól mutatja a piac átrendeződését.
Következtetés
A szociális hozzájárulási adó végleges bevezetése jelentős átrendeződést hozott a magyar befektetési piacon. A kisbefektetők egyre inkább az adókedvezményes számlák felé fordulnak, hogy megóvják megtakarításaikat a magas adóterhektől. Ennek köszönhetően a tartós befektetési számlák és a nyugdíj-előtakarékossági számlák népszerűsége rohamosan nő, és várhatóan továbbra is meghatározó szerepet fognak betölteni a magyar megtakarítási piacon.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!