Diplomata-útlevelek titkai: Nemzetbiztonsági okokra hivatkozik a kormány
Rogán Antal szerint nem hozhatók nyilvánosságra azok a nevek, akik diplomata-útlevéllel rendelkeznek, mivel az ilyen információk kiadása veszélyeztethetné Magyarország biztonsági érdekeit – számolt be róla a hvg.hu.
Nem publikus, ki használhatja a zöld útlevelet
A hvg közérdekű adatigénylés formájában fordult a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz (KKM), hogy kiderítse: továbbra is érvényes diplomata-útlevelet használ-e több ismert közéleti szereplő, köztük Dzsudzsák Balázs, a korábbi válogatott labdarúgócsapat kapitánya; Balog Zoltán, a kegyelmi ügy kapcsán ismertté vált református lelkész; Habony Árpád, Orbán Viktor tanácsadója; valamint Matolcsy Ádám, az MNB-hez köthető alapítványi botrány egyik szereplője. A kérdések között szerepelt az is, hogy Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke is rendelkezik-e ilyen dokumentummal.
Rogán: az adatok kiadása nemzetbiztonsági kockázat
A KKM a kérdések megválaszolása előtt Rogán Antalhoz, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjéhez, valamint a titkosszolgálatokért felelős miniszterhez fordult. Rogán úgy ítélte meg, hogy az információk nyilvánosságra hozatalát mellőzni kell. Ezután Szijjártó Péter minisztériuma arra hivatkozva tagadta meg a válaszadást, hogy a diplomaták személyes adatainak nyilvánosságra hozatala káros hatással lehet a külpolitikai és nemzetbiztonsági érdekek érvényesítésére.
Korábban még nem volt titok
Érdekes ellentmondás, hogy több esetben korábban maga a tárca erősítette meg hivatalosan, hogy egyes személyek rendelkeznek diplomata-útlevéllel. Most azonban ezek az adatok hirtelen nemzetbiztonsági kockázattá váltak.
Diplomata-útlevelek: nem csak politikusoké a kiváltság
Az elmúlt másfél évtizedben számos, nem klasszikusan diplomáciai tevékenységet végző személy is ilyen útlevélhez jutott. Például Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője is kapott ilyen dokumentumot. Ugyanakkor más, botrányokban érintett személyek – mint Schadl György, a végrehajtói kar korrupcióval vádolt volt elnöke vagy Tarsoly Csaba, a Questor bukásáért felelős üzletember – szintén birtokolták korábban a zöld útlevelet, bár tőlük később visszavonták. - számolt be róla a 24.hu
Kérdések maradnak, válaszok nélkül
A jelenlegi gyakorlat azt mutatja, hogy a kormány szelektíven kezeli a diplomata-útlevelekre vonatkozó adatokat. Míg egyes esetekben korábban nyíltan kommunikálták a jogosultságot, most a nemzetbiztonságra hivatkozva elzárkóznak a válaszadástól, még olyan közéleti szereplők esetében is, akikről korábban már volt információ. Ez a megközelítés komoly kérdéseket vet fel az átláthatóság és az egyenlő bánásmód elveit illetően.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!