Megszereztük a kulturális ismereti vizsga részleteit: Ha felállva eléneklik a Himnuszt, egy évet még maradhatnak a vendégmunkások....
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
**A Kulturális Ismereti Vizsga és a Vendégmunkások Rendelettervezete: Megkérdőjelezett Szabályozás Magyarországon**
A hvg.hu által szemlézett rendelettervezet újabb vitát kavar Magyarországon, ezúttal a vendégmunkásokra vonatkozó szabályozás kapcsán. A tervezet szerint a vendégmunkásoknak, akik tartózkodási engedélyért folyamodnak, kulturális ismereti vizsgát kellene tenniük az engedély meghosszabbításához.
A rendelettervezet szerint a tartózkodási engedély alapesetben két évre szól, de egy alkalommal, egy évvel meghosszabbítható lenne, feltéve, hogy a jelentkező sikeresen teljesíti a kulturális ismereti vizsgát. Ez a vizsga többek között olyan témaköröket érintene, mint Magyarország helye a Kárpát-medencében és Európában, nemzeti jelképek és ünnepek ismerete, valamint a magyar történelem jelentős eseményei.
A lap szerint ez a megközelítés sok szempontból életszerűtlennek tűnik. A vendégmunkások többsége átmeneti időszakra érkezik Magyarországra, hogy munkát vállaljon, és az életük nagy részét munkával töltik. Ezért kérdéses, hogy miért lenne szükségük a Himnusz ismeretére vagy a magyar történelem mélyebb ismeretére az itt tartózkodásuk utolsó évében, amikor valószínűleg már készülnek a távozásra.
Ugyanakkor felmerülhet, hogy a kulturális ismereti vizsga inkább adminisztrációs akadály, mint komoly vizsga. Esetleg a kormány szándéka lehet az, hogy megmutassa, szigorúan ellenőrzi az országba érkező vendégmunkásokat, és csak azok maradhatnak, akik bizonyítják, hogy hajlandóak betartani a magyar kultúrára vonatkozó alapvető ismereteket. Ezt támaszthatja alá az a tény is, hogy azoknak, akik beruházás megvalósítása céljából kapnak tartózkodási engedélyt, nem kell megfelelniük a kulturális ismereti vizsga követelményeinek.
A rendelettervezet továbbá rendelkezik az elszállásolás módjáról is, amely szerint a vendégmunkásokat minél inkább elkülönítve kell elhelyezni a honos népességtől, lehetőség szerint a beruházás területén belül. Ez a gyakorlatban azt jelentheti, hogy a munkásszállók az ipari parkokon belül találhatók lesznek.
Magyarország helye a Kárpát-medencében, Európában és nemzetközi szervezetekben (ENSZ, Európa Tanács, NATO, Európai Unió),
Magyarország nemzeti jelképei és ünnepei (címer, zászló, korona, Himnusz, Szózat, nemzeti ünnepek),
Magyarország történetének fordulópontjai (honfoglalás, államalapítás, az Árpád-ház kihalása, török uralom, Habsburg fennhatóság, 1848–49. évi forradalom és szabadságharc, kiegyezés, első és második világháború, 1956. évi forradalom, 1990. évi rendszerváltoztatás),
a képzőművészet, a zene és a tudomány kiemelkedő európai és magyar képviselői,
az európai és a magyar irodalom meghatározó személyiségei,
az Alaptörvény alapvető intézményei (Országgyűlés, köztársasági elnök, kormány),
alapvető állampolgári jogok és kötelezettségek (szabadságjogok, gazdasági, szociális és kulturális jogok, állampolgári kötelezettségek és az állampolgári jogok védelme),
Európa és Magyarország a mindennapokban.
Mindezek fényében a rendelettervezet sok kérdést vet fel, és valószínűleg további vitákat fog generálni a magyar politikai és társadalmi körökben arról, hogy milyen szabályozás lenne igazságos és hatékony a vendégmunkások esetében.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!