április 02. szerda
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Megtalálták Orbán gyengepontját? - Magyarországot célozza az új német kormány csapása

Részletek


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Orbán Viktor   Orbán kormány   Magyar kormány   Magyarország   Pénz   Közpénz   Európa   Németország   Német kormány   Szavazat

Németország új irányvonala: Szigorúbb fellépés az uniós szabályszegők ellen



A következő német kormány határozottabb intézkedéseket szorgalmaz az Európai Unión belül azokkal a tagállamokkal szemben, amelyek megsértik az uniós alapelveket. Erről tanúskodik a Friedrich Merz vezette konzervatívok és a szociáldemokraták (SPD) koalíciós tárgyalásain készült tervezet, amelyet a Politico hozott nyilvánosságra.



Szavazati jog felfüggesztése is szóba kerülhet



Bár a dokumentum nem nevezi meg konkrétan Magyarországot, a „legsúlyosabb uniós jogsértő” kifejezés egyértelműen utal a jogállamisági eljárás alatt álló budapesti kormányra. A tervezet szerint a jövőben a jelenlegi uniós védelmi mechanizmusokat – például a kötelezettségszegési eljárásokat, az uniós források visszatartását vagy akár a tanácsi szavazati jog felfüggesztését – következetesebben és határozottabban kell alkalmazni.



Új szavazási szabályok jöhetnek az EU-ban



A német koalíciós tárgyalások anyaga arra is kitér, hogy kül- és biztonságpolitikai kérdésekben, például szankciók esetén, bevezetnék a minősített többségi szavazást. Ezzel megszüntetnék az egyhangú döntéshozatal lehetőségét, amelyet Magyarország többször is alkalmazott az Oroszország elleni uniós intézkedések megvétózására.



Szorosabb együttműködés a Weimari Háromszögben



A dokumentum kiemeli Németország, Franciaország és Lengyelország, vagyis a Weimari Háromszög szorosabb együttműködésének szükségességét az uniós politikák terén. A cél az, hogy a tagállamok közötti egyeztetés eredményeképpen az Európai Unió egységesebben és hatékonyabban tudjon fellépni a közös érdekek mentén.



Változások a német kormány uniós politikájában



A Merz-kabinet tervei szerint a jövőben megszűnne az a gyakorlat, hogy a német kormány tartózkodik az uniós szavazásokon, ha a minisztériumok nem tudnak egységes álláspontot kialakítani. Ez jelentős változást hozhat Németország uniós szerepvállalásában.



Magyarország és az EU konfliktusa tovább éleződhet



Magyarországgal szemben az Európai Parlament már 2018-ban elindította a 7. cikk szerinti eljárást, amely azonban azóta megrekedt. Az Európai Bizottság 2022-ben 22 milliárd eurónyi uniós forrás kifizetését függesztette fel jogállamisági aggályokra hivatkozva, majd tavaly több mint 10 milliárd eurót felszabadított, ami komoly vitákat váltott ki. A végleges német koalíciós megállapodás akár már április közepére elkészülhet, amely új irányt szabhat az EU belső politikájának.



TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink