Nagy Márton félrenézett grafikonnal „hazugozta le” Magyar Pétert
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy olyan grafikonra hivatkozva vádolta hazugsággal Magyar Pétert, amely valójában nem szolgál semmilyen összehasonlítási alappal, csupán néhány ország vagyongyarapodását ábrázolja. A miniszter állítása szerint Magyarország a nyolcadik legnagyobb vagyonnövekedést érte el 2008 óta. Az élen Törökország áll 17-szeres vagyongyarapodással, míg a „lista” végén az Arab Emírségek szerepel.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) „Nagy Márton: Magyar Péter tovább hazudik, jól láthatóan nem ismeri a gazdasági folyamatokat” című közleményében a miniszter három pontban vádolja hazugsággal az ellenzéki politikust, ám az adatok helytállósága és értelmezhetősége kétséges. Nézzük meg, milyen pontokat emelt ki Nagy Márton, és mi állhat valójában az állítások hátterében.
Infláció
Az első pont szerint a kormány sikeresen „földbe döngölte” az inflációt, amely jelenleg állítása szerint 3 százalékos szinten áll. A kormány szerint a háborús infláció letörése mögött többek között az árstopok és az Árfigyelő portál állnak, de e kijelentéseket hivatalos adatok nem támasztják alá. Valójában az inflációra gyakorolt hatás mértéke és az intézkedések hatékonysága továbbra is vitatott, ráadásul az MNB előrejelzése szerint az év végéig újabb növekedés várható, és a jegybanki toleranciasáv (2-4 százalék) elérését még kockázatok övezik. - számolt be róla a hvg
Fogyasztás
A második pontban Nagy Márton a fogyasztás helyreállításáról beszél, és azzal büszkélkedik, hogy a kiskereskedelmi forgalom az év első kilenc hónapjában 2,7 százalékkal nőtt, ami az EU-ban a 10. legnagyobb növekedés. Azonban a tavalyi visszaesés fényében ez az emelkedés még mindig nem érte el a 2021-es szintet, és nem igazolja a kormány optimizmusát. Maga a miniszter is gyakran hangoztatja, hogy az „óvatossági motívum” gátolja a fogyasztás teljes helyreállását, amely a gazdaság motorjának lenne szánva, de jelenleg mindössze 0,8 százalékos GDP-növekedést valószínűsít.
Lakossági vagyon
A harmadik pontban Magyar Pétert azzal vádolja, hogy figyelmen kívül hagyja az ország vagyongyarapodását, amely az UBS Global Wealth Report 2024 szerint a nyolcadik legnagyobb mértékű volt 2008 óta. A jelentés valóban tartalmaz egy grafikont, amelyen Magyarország a nyolcadik helyen áll, de a grafikon csupán „néhány ország” adatát tartalmazza, és a rangsor semmilyen reprezentatív összehasonlítást nem ad a régióra vagy az EU egészére vonatkozóan.
Az egy felnőttre jutó átlagvagyon növekedése mögött főként az ingatlanárak emelkedése áll, mivel a háztartások vagyona jelentős részben ingatlanvagyonból származik. Az ingatlanok drágulása természetesen növeli a vagyont, de ebből nem következik a lakosság valódi gazdagodása, hiszen az emberek jellemzően másik ingatlan vásárlása céljából adják el otthonaikat.
Törökország és Magyarország – Kétes összehasonlítás A grafikonon Törökország áll az élen, ahol a vagyongyarapodás 17-szeres, de ez nem feltétlenül jelent jólétet. A török infláció magas, amely a nominális vagyon növekedését eredményezi, de reálértéken akár csökkenhet is az egy főre jutó vagyon. Magyarország esetében hasonló tényezők befolyásolják a látszólagos vagyonnövekedést.
Összegzés
Nagy Márton kijelentései és a grafikon értelmezése inkább azt mutatják, hogy a miniszter vagy félreértelmezte a rendelkezésére álló adatokat, vagy szándékosan olyan összehasonlítást állított fel, amelyet a grafikon nem támaszt alá. Magyarország valódi gazdasági helyzetének értékelése sokkal összetettebb, és a grafikont használni a vagyonnövekedés alátámasztására jelentős túlzás.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!