Megdöbbentő mennyiségű mikroműanyagot találtak a Bodrogban: a PET Kupa új rekordot döntött
Az idei PET Kupa a Bodrogon és a Tisza felső szakaszán zajlott, és szomorú rekordot hozott: a résztvevők 17,5 tonna hulladéktól mentesítették a vizeket és az ártéri területeket, a közel 350 önkéntes segítségével. A XII. PET Kupán a Bodrog Sárospatak és Tokaj közötti szakaszán 11 tonna hulladékot gyűjtöttek össze, míg a Tisza Tokaj és Tiszalök közötti részéről 6,5 tonna műanyagszemetet emeltek ki.
A rendezvény során összesen 4176 zsák hulladék gyűlt össze, amelynek kétharmada a szelektálás révén újrahasznosításra kerülhet. A verseny szervezői szerint a Bodrog ötéves tisztítási munkája ellenére is elképesztő mennyiségű szennyezés érkezik folyamatosan a folyóba, ami szinte lehetetlenné teszi a teljes megtisztítását.
Szinte elképzelhetetlen mikroműanyag-koncentráció a Bodrogban
Idén az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. laboratóriuma mintákat vett a Bodrog olaszliszkai szakaszáról, hogy a szabad szemmel nem látható szennyeződéseket is felderítse. Az eredmények megdöbbentették a szakértőket, mivel ilyen magas mikroműanyag-koncentrációt eddig még nem találtak Magyarország felszíni vizeiben. A vizsgálatok szerint egy köbméter vízben átlagosan 214,8 mikroműanyag-részecske található.
A vizsgálatok során a leggyakrabban kimutatott anyagok között a polietilén és a polipropilén voltak, amelyek a legszélesebb körben használt műanyagok, például csomagolóanyagok alapanyagai. Emellett PET-palackokból származó polietilén-tereftalátot, polisztirolt, valamint festékekből és cigarettacsikkekből eredő anyagokat is találtak. Ez arra utalhat, hogy a folyóba jutó mikroműanyag-részecskék egy része már aprózódott állapotban kerül a vizekbe.
A hazai vizek folyamatosan növekvő szennyezettsége
A mikroműanyag-szennyezés a nagyobb hazai folyókat is érinti. A Duna budapesti szakaszán például egy köbméter vízben 2021-ben átlagosan 45,4 mikroműanyag-részecskét találtak, ami a Bodrog mennyiségének csupán ötöde. A Tisza korábbi mérései során, 2017-ben köbméterenként 67,4 részecskét mutattak ki, amely még mindig jelentősen alacsonyabb, mint a Bodrog szennyezettségi szintje.
Miért veszélyesek a mikroműanyagok?
A mikroműanyagok 5 milliméternél kisebb plasztikdarabkák, amelyek a műanyagok aprózódásával, valamint gyártott termékek – például kozmetikai mikrogömbök – révén kerülnek a természetes környezetbe. Ezek a részecskék nem bomlanak le, hanem évtizedekig, sőt, akár 500-1000 évig is jelen maradhatnak a környezetben. Szinte mindenhol jelen vannak: a levegőben, a vízben, a mezőgazdasági földeken, és még a hóban is kimutatták már mikroműanyagokat.
Az emberi egészségre gyakorolt hatásukat még nem teljesen ismerjük, de egyre több bizonyíték utal arra, hogy ezek a részecskék felhalmozódhatnak a szervezetben. Mikroműanyagok jelenlétét már a véráramban és a tüdőben, valamint csecsemők szervezetében is kimutatták, és az újabb kutatások alapján felmerül a gyanú, hogy károsíthatják a szöveteket, gyulladásokat okozhatnak, és potenciálisan hosszú távú egészségügyi kockázatot jelentenek. - számolt be róla a telex
A Bodrog és más hazai folyók szennyezettsége ismét figyelmeztet arra, hogy a műanyaghasználat visszaszorítása és a hatékony hulladékgazdálkodás elengedhetetlen lépései a vizeink védelmének.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!