Tiborcz István bankja máris reagált a pénzpiaci mozgásokra
Február első napján elindult a változó kamatozású, inflációkövető prémium magyar állampapírok (PMÁP) hozamfizetése, amely lehetőséget ad a befektetőknek, hogy az idei évben összesen 1200 milliárd forintnyi kamatot vegyenek fel. Azonban a közelgő kamatforduló után a hozamok jelentős csökkenésére lehet számítani, így nem kizárt, hogy a következő hetekben milliárdok vándorolnak más pénzügyi termékekbe.
A Biztosdöntés.hu észlelte, hogy a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Gránit Bank máris reagált a várható piaci mozgásokra. A bank egy új, négy hónapos futamidejű konstrukcióval csábítja a befektetőket, amelyben a betétek és befektetési jegyek egyaránt helyet kapnak. Az ajánlatban a betéti oldalon évi 8%-os kamatot kínálnak az első négy hónapra, és a lekötés minimális összege 200 000 forint. Az új pénzeket ilyen formában várják a bankban.
Hasonló ajánlattal találkozhatunk a K&H banknál is, ahol egy 180 napos betét lekötésére évi 8%-os kamatot adnak, ha a betétösszeg azonos mértékű befektetési jegy vásárlásával egészül ki. A CIB bank szintén nem marad el, de náluk kisebb, 5-6%-os éves betéti kamatot kínálnak három hónapos futamidőre, viszont itt kétszeres összeget kell befektetési jegybe tenni a betét mellett.
Őrületes gazdagság: A legfelkapottabb rövid videó a témában
Több mint ezermilliárd forintos vagyonával továbbra is Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar - ez derül ki a Forbes magyar nyelvű kiadásának top 50-es listájából. A felcsúti milliárdos tavalyhoz képest megduplázta vagyonát. Tiborcz István, Orbán Viktor veje 151,5 milliárd forintos becsült vagyonával tizenötödik lett, egy év alatt ő is megduplázta vagyonát.
A pénzvándorlás oka: A PMÁP hozamok csökkenése
Mi áll ennek a pénzpiaci mozgásnak a hátterében? A prémium magyar állampapírokat jelenleg az extrém magas, 2023-as 17,6%-os infláció alapján fizeti meg az állam. Ennek köszönhetően a papírok tulajdonosai a várható kifizetéseik alapján 17-19%-os hozamot érhetnek el, ami a jelenlegi, körülbelül 4%-os inflációval rendkívüli reálhozamot jelent. Az idén körülbelül 1200 milliárd forintnyi PMÁP-kamatot fognak kifizetni a lakossági befektetőknek, emellett pedig 500 milliárd forintnyi állampapír is lejár a meglévő 7000 milliárd forintos állományból.
A következő időszakban azonban, mivel a le nem járt PMÁP-ok kamatai már csak a tavalyi infláció alapján, plusz egy kisebb kamatprémiumot hozzáadva, csupán 3,95%-5,2%-ra emelkednek, várható, hogy a befektetők egy része más megtakarítási formákra vált.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!