Kémjátszma vagy politikai pánik? Megdöbbentő vádakkal illették a Tisza Pártot
Vádak kereszttüzében: Kocsis Máté kirohanása
Pénteken újabb politikai vihar söpört végig a közéletben, amikor Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője nyilvánosan azt állította, hogy a Tisza Párt együttműködik az ukrán titkosszolgálattal. A Facebookon közzétett bejegyzésében Kocsis egy csütörtöki honvédségi jelentésre hivatkozott, amely szerint a Tisza Párt szakértője, Ruszin-Szendi Romulusz NATO-s szereplései során ukránbarát álláspontot képviselt, sőt, felszólalásait a Slava Ukraini! felkiáltással zárta.
Kiemelt kapcsolatok? Hangfelvétel is előkerült
Kocsis állítása szerint Ruszin-Szendi egy korábbi hangfelvételen büszkén beszélt meglévő ukrán kapcsolatairól:
ha odakerülnek, akkor lesznek telefonszámok, én sokszor elmondtam, hogy a volt ukrán vezérkarfőnökkel találkoztam vezérkarfőnökként a legtöbbet. (…) Ha nagyon akarjuk, ezeket a telefonszámokat fel lehet éleszteni majd, ha odakerülünk.
Ruszin-Szendi az ügyre reagálva nevetséges próbálkozásnak nevezte a jelentést, amely szerinte politikai célokat szolgál.
Háborús narratíva vagy politikai marketing?
Kocsis szerint Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője rátámadt a haderő fejlesztésére, és alaptalan vádakkal keltett feszültséget. Emellett megjegyezte, hogy a párt konzultációjában többségbe kerültek azok, akik támogatják Ukrajna EU-csatlakozását, amit Kocsis szerint már műveleti elemként is értelmezhetünk. A kérdésben azonban a „gyorsított” csatlakozás nem szerepelt – ez az értelmezés már Kocsis saját olvasata.
Magyar Péter visszavág: politikai bohózatnak nevezi a Fidesz vádjait
A cikk megjelenését követően Magyar Péter élesen reagált:
Miután Orbán Viktor honvédelmi miniszterének mondatai alapjaiban rengették meg a Fidesz hazug, kirakat békepolitikáját, a kormányzati kommunikáció mára totális káoszba és bohózatba süllyedt.
Magyar úgy látja, a Fidesz saját békepárti narratíváját cáfolja meg nap mint nap, és most a közvéleményt akarják elterelni azzal, hogy a Tisza Pártot vádolják kémkapcsolatokkal. A pártelnök szerint a kormány nevetségessé vált, és már a saját szavazóik sem hisznek nekik:
Ti is tudjátok. Vége van. Ne csináljatok magatokból még nagyobb bohócot. Nehezebb lesz a piacon elhelyezkedni – zárta sorait Magyar Péter.
Az ügy előzménye: Orbán miniszterének nyilatkozata kavarta fel az állóvizet
A politikai vihar előzménye, hogy csütörtökön Magyar Péter közzétett egy hangfelvételt, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter bejelentette, hogy a kormány szakít az eddigi béketevékenységeinkkel és ütőképes, harcképes haderőt építünk fel. A miniszter szerint ez a váltás része volt annak a folyamatnak, amelynek során Ruszin-Szendi is távozott pozíciójából.
Diplomáciai botrány: kiutasítottak két ukrán diplomatát
Pénteken Magyarország válaszlépésként kiutasított két ukrán diplomatát, miután az ukrán SZBU biztonsági szolgálat közölte: lelepleztek egy magyar kémehálózatot, amely katonai célpontokról és politikai hangulatról gyűjtött adatokat Kárpátalján. Az SZBU szerint két hivatásos magyar hírszerzőt tartóztattak le, akik konkrét információkat gyűjtöttek a régió szárazföldi és légvédelmi gyenge pontjairól.
Az egyik elfogott személy 2024 szeptemberében lett újra „aktiválva”, míg társa, egy volt katonanő, az ukrán légtér katonai mozgásait figyelte meg. Hazaárulás vádjával akár életfogytiglani büntetés is várhat rájuk.
Szijjártó és szakértők véleménye
Szijjártó Péter külügyminiszter egyelőre óvatosan reagált, kijelentve, hogy amíg hivatalos információ nem érkezik, a híreket óvatossággal kezelendő propagandaként kell értelmezni.
Bartha Dániel, a CEID igazgatója szerint kétséges, hogy valóban a magyar katonai hírszerzés állna az ügy mögött, szerinte sokkal inkább egy orosz dezinformációs akcióról lehet szó.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!