Nem válaszol a rendőrség arra, hogy Mészáros Lőrinc cége önkényesen zárta-e le a kiskőrösi vasúti átjárót - írja a népszava
Október 9-én egy szokatlan esemény borzolta a kedélyeket Kiskőrösön: a Budapest-Belgrád vasútvonal építkezése kapcsán szervezett látogatás miatt lezártak egy vasúti átjárót, amit a helyiek csak 10 kilométeres kerülőúton tudtak megkerülni. Az ügyet az tette különösen botrányossá, hogy a lezárás körülményeiről és felelőséről ellentmondásos nyilatkozatok születtek, és a rendőrség sem adott egyértelmű választ.
Az ügy háttere
A lezárás a kínai hitelből finanszírozott Budapest-Belgrád vasútvonal építkezésének bemutatójához kapcsolódott, amelyen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Mészáros Lőrinc is részt vett. A Népszava tudósítása szerint az átjárót a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Testőr Kft. munkatársai zárták le, akik a Terrorelhárítási Központ (TEK) utasítására hivatkoztak. Ugyanakkor a TEK ezt cáfolta, és az intézkedéstől a megyei rendőrség is elhatárolódott.
Ki adott utasítást a lezárásra?
A lezárás körüli felelősséget senki sem vállalta nyíltan: A Belügyminisztérium először a TEK-re hivatkozott, de a TEK ezt cáfolta. A Magyar Közút Nonprofit Zrt. a MÁV-ot nevezte meg illetékesként, de a MÁV csupán annyit ismert el, hogy történt egy „átmeneti lezárás”. A rendőrség végül arra a következtetésre jutott, hogy senki személyi szabadságát nem sértette meg az intézkedés, mivel „alternatív útvonal” is elérhető volt, bár ez 10 kilométeres kerülőt jelentett.
Politikai visszhang és jogi kérdések
Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője kérdéseket küldött Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki az ügyet bűncselekmények – köztük személyi szabadság megsértésének – gyanújával továbbította a rendőrséghez.
A helyiek elégedetlensége
A lezárás miatt a helyiek neheztelésüknek adtak hangot, mivel a jelentős kerülőúttal járó intézkedés megnehezítette mindennapi életüket. Az ügy azóta is az átláthatóság és felelősség kérdését veti fel, különös tekintettel arra, hogy a hatóságok és érintett szervezetek egymásra mutogatnak.
Konklúzió
Az eset rávilágít a hatósági kommunikáció átláthatatlanságára, valamint arra, hogy a közérdeket érintő intézkedések esetén a felelősség tisztázása és az érintettek tájékoztatása elengedhetetlen. Az ügy megnyugtató rendezése nélkül a helyiek jogosan érzik úgy, hogy érdekeik figyelmen kívül maradtak.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!