Brüsszel robbantotta a bombát? – Ezért gyengült meg hirtelen a forint
Uniós gáztörvény: újabb csapás Magyarországra?
Az Európai Bizottság legújabb javaslata, amely az orosz gáz importjának teljes tiltására irányul, komoly hullámokat vert a héten a pénzpiacokon – különösen Magyarországon. A forint árfolyama szerdán hirtelen zuhant, és az euróval szemben 406 fölé gyengült, ami szokatlan kilengést jelent a megszokott sávból.
Az okok között szerepel az energiabiztonság körüli bizonytalanság, amelyet a brüsszeli döntéstervezet csak tovább fokozott. Magyarország különösen érzékeny az orosz energiahordozók kivonására, hiszen azok kiváltása drágább lenne, és negatívan hatna az ország versenyképességére.
Mi történt pontosan a forinttal?
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint az uniós szándék, miszerint az orosz gázt teljesen ki kell zárni, közvetlenül gyengítette a forintot, hiszen ezzel romlik a folyó fizetési mérleg egyenlege. Pénteken ugyanakkor a forint kissé erősödött a vártnál magasabb inflációs adat miatt, így a kamatcsökkentési várakozások is visszaszorultak – tette hozzá.
A dollárral szemben is hullámvasúton a magyar pénz
Nemcsak az euró, hanem a dollár esetében is ingadozott a forint. A hét elején még stabil volt, majd gyengült, később újra javított. A háttérben a Brent-kőolaj árának jelentős, 4 százalékos csökkenése állt, amit az OPEC+ országok termelésnövelése váltott ki.
Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum szakértője szerint a Brent ára 60 dollár alá is beesett, ami 2021 óta példátlan esemény, ez pedig pozitív hatással volt a forintra is, különösen a dollárral szemben.
Politikai káosz Németországban – újabb rizikó a forintra
Rodic Ádám arra is rámutatott, hogy a kelet-közép-európai régió devizáit, köztük a forintot is megviselte a német politikai bizonytalanság. Friedrich Merz először nem kapta meg a kancellárjelöltséghez szükséges támogatást, ami negatív piaci reakciót váltott ki.
A német fiskális élénkítés elmaradása komoly visszaesést jelentene a magyar gazdaságnak is – mondta Rodic. A hír végül pozitív irányban korrigált, miután Merzet második körben elfogadták.
Trump és a vámháború – a globális játék is beleszól
A hét végén újabb nemzetközi hatás mozgatta meg a forintpiacot: május 10–11-én az USA és Kína között újabb tárgyalások indulhatnak a vámháború enyhítéséről. Ez rövid távon a dollár erősödését hozta magával, és a magyar deviza is megérezte a változást.
Donald Trump bejelentése szerint az Egyesült Királysággal is végső fázisba léptek a kereskedelmi tárgyalások, ami 10 százalék körüli vámokat eredményezhet. Ez a piacokon fokozott figyelmet váltott ki.
Hazai adatok és a költségvetés kulcsszerepe
Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője szerint a hazai fizetőeszköz az euróval szemben stagnált, a dollárral szemben azonban visszaesett. A gyengülést a gyenge ipari termelési adat indította el, amit pénteken némileg korrigált a magasabb inflációs adat.
Regős Gábor hangsúlyozta: A költségvetési fegyelem kulcsfontosságú, különösen a vártnál gyengébb gazdasági növekedés tükrében. A szakértő kiemelte a hétfőn megjelenő államháztartási gyorsjelentést és az MNB csütörtöki fizetésimérleg-adatát, amelyek szintén befolyásolhatják a forint mozgását.
Rodic Ádám szerint, ha a költségvetési hiány magasabb lesz a vártnál, az újabb gyengülési hullámot hozhat a magyar devizánál.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!