Orbán Viktor: Hálásak vagyunk a románoknak, hogy ezt lekísérletezik nekünk
A pénteki rádióinterjú során Orbán Viktor miniszterelnök több fontos kérdést is érintett, amelyek középpontjában a romániai választások, a gazdasági helyzet és a jövőbeli jegybankelnök-jelölt álltak. A kormányfő emellett beszélt a magyar bérpolitikáról, a háborús helyzetről, valamint Magyarország és az Európai Unió közötti politikai csatákról is.
Romániai választások: A magyar közösség és Kelemen Hunor esélyei
Orbán Viktor kifejtette, hogy a hétvégén nem Magyarországon, hanem Romániában zajlanak választások, ahol jelentős magyar közösség él. A választásokat különösen izgalmasnak találja, mivel tanulságos események zajlanak.
RMDSZ jelöltje: Kelemen Hunor
A román elnökválasztás kapcsán Orbán elmondta, hogy bár Kelemen Hunor esélye a győzelemre csekély, "fantasztikusat küzdött", és a magyaroknak büszkének kell lenniük rá. Kiemelte, hogy a versenyben román jelöltekkel is szembeszállt, ami különösen dicséretes. Orbán a magyarok számára sorsdöntő jelentőségűnek nevezte a választást, hiszen dönthetnek arról, hogy a jövőben is legyen parlamenti képviseletük Romániában.
Technológiai kísérletek Romániában
A miniszterelnök hozzátette, hogy a román alkotmánybíróság most foglalkozik egy fontos kérdéssel, amely a választásokat érintő modern technológiai eszközök használatát vizsgálja. A TikTok például egy olyan platform, amely potenciálisan befolyásolhatja a választók döntéseit. Orbán szerint "hálásak vagyunk a románoknak, hogy ezt lekísérletezik nekünk", és Magyarország tanulhat a tapasztalataikból.
A magyar bérpolitikáról
A gazdasági helyzetről szólva Orbán Viktor a magyar minimálbérrendszerről beszélt, amely szerinte kétfokozatú, ami ellentmond a logikus gondolkodásnak, de "mégiscsak magyarok vagyunk". A kormányfő hangsúlyozta, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum átlaga mutatja meg, hogy Magyarország hogyan helyezkedik el Európában.
Béremelések és gazdasági növekedés
Orbán Viktor elmondta, hogy a kormány célja az egymilliós átlagbér elérése, ami az elmúlt három évben 40%-os emelkedést jelentett. A béremelések azonban csak akkor lesznek fenntarthatóak, ha a gazdaság hatékonysága és termelékenysége is javul. A kormányfő szerint ehhez szükség van adókedvezményekre, valamint a kis- és középvállalkozások támogatására.
„A gazdasági növekedés a válasz a kérdésre, abból lehet több pénzt előteremteni”
– mondta.
Új jegybankelnök és a gazdasági stabilitás
A következő időszak egyik fontos kérdése lesz a jegybank elnöki posztja. Orbán Viktor elmondta, hogy Matolcsy György mandátuma 2025 márciusában lejár, és bár sok jó közgazdász van Magyarországon, ő a tapasztaltabb, higgadtabb jelöltet választotta. A miniszterelnök végül Varga Mihály pénzügyminisztert javasolta a posztra, akivel már hetek óta egyeztetett.
Háborús helyzet: Közel békéhez és háborúhoz
A kormányfő beszélt a nemzetközi politikai helyzetről is.
„Nehéz helyzetben vagyunk, soha ilyen közel nem voltunk a békéhez és nem volt ilyen veszélyes a háború”
– fogalmazott. Kiemelte, hogy az oroszok kilőtték az interkontinentális ballisztikus rakétájukat, amely nukleáris háborús fenyegetést jelenthet. Ezen kívül aggasztó, hogy már nyugati katonák is meghaltak az orosz-ukrán háborúban.
Az Európai Parlament és Magyarország
Orbán Viktor úgy véli, hogy Magyarország jelenleg két fronton harcol az Európai Unióval: a migrációs és genderkérdésekben. A miniszterelnök kijelentette, hogy a migrációs paktum elfogadása „halálos lenne Magyarország számára”, és a kormány elkötelezett a gyermekvédelmi törvény védelme mellett is, amely szerint nem engedélyezhetők a hom*os*zex*uális párok számára az örökbefogadások.
Politikai csaták Brüsszellel
Orbán szerint a kormány számára most a legfontosabb, hogy az Európai Unióval szemben végrehajtott intézkedések révén biztosítsák Magyarország érdekeit. „Brüsszelben ellenzékben vagyunk, és még két fronton állunk harcban” – mondta. Az EU, mint fogalmazott, „blokkolja” a magyar gazdaságpolitikát, és olyan kívánalmakat támaszt, amelyek ellentétesek a magyar emberek érdekeivel.
Összegzés: Magyarország jövője
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Magyarország jövője szoros összefüggésben áll a béke megteremtésével és a gazdasági növekedéssel. Az EU-val folytatott harcokat a kormány mindenképpen meg szeretné nyerni, hogy biztosítani tudja a magyar emberek érdekeit és hosszú távú jólétét.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!