Orbán Viktor aláírta a bérmegállapodást, megvannak a számok a következő 3 évre
Orbán Viktor miniszterelnök hétfő reggel aláírta a hároméves bérmegállapodást, amely a kormány, a munkavállalói és a munkaadói érdekképviseletek képviselőinek jelenlétében jött létre. A megállapodás részleteit a miniszterelnök közösségi oldalán is bejelentette.
A bérnövekedés részletei
A hároméves bérmegállapodás értelmében a következő három évben a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése várható: (ha a gazdaság teljesítménye is alátámasztja ezt)
2025-ben 9%-os növekedés a minimálbér esetében.
2026-ban további 13%-os emelés.
2027-ben 14%-os emelkedés, amennyiben a gazdaság teljesítménye ezt lehetővé teszi.
A kormány célja, hogy 2028-ra a minimálbér elérje a 400 ezer forintot. Az emelkedés különösen fontos, mivel ez a legnagyobb béremelési hullámot jelenti az elmúlt években.
Vélemények a megállapodásról
A megállapodás rendkívül ambiciózus célokat tűz ki, figyelembe véve a két "nehéz évet", amelyeket követően kerülhetett sor erre. Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára hangsúlyozta, hogy a bérnövekedés mellett a munkaadóknak, munkavállalóknak és a kormánynak is feladata van. A munkavállalóknak nyitottaknak kell lenniük a technológiai újításokra és a versenyképesség növelésére, míg a kormánynak anyagi támogatást kell nyújtania, valamint különböző vállalkozássegítő programokat indítania.
Makrogazdasági kockázatok és célok
A megállapodás egyik kulcsfontosságú eleme a makrogazdasági környezethez való alkalmazkodás. Mészáros Melinda, a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája elnöke szerint a komplex gazdasági helyzet is hozzájárult a megállapodás nehézségeihez. Azonban Magyarország sikeresen átültette az Európai Unió minimálbér-irányelvét, és a cél, hogy 2027 januárjától a minimálbér elérje a bruttó átlagkereset 50%-át.
Jelenlévők az aláíráson
Az aláíráson jelen voltak a munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek vezetői, köztük Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetség elnöke, Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetség (MGYOSZ) elnöke, Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetség elnöke és Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke.
A bérmegállapodás célja, hogy biztosítja a dinamikus béremeléseket, miközben támogatja a gazdaság stabilitását és a munkaerőpiaci versenyképességet is.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!