A közelmúltban a Fidesz Európai Parlamenti képviselője, Deutsch Tamás, heves bírálatot fogalmazott meg a Demokratikus Koalíció (DK) akciójával kapcsolatban, amely a 1956-os forradalom évfordulójára szerveződött. Deutsch a közösségi médiában hangoztatta, hogy Dobrev Klára, a DK vezető politikusa, "ízléstelen politikai akciót" szervezett, amelyet megemlékezésnek álcázott.
A DK képviselői, Dobrev Klára és Molnár Csaba, Strasbourgban, az Európai Parlament székhelyén tűzték ki a magyar nemzeti lobogót az orosz állam képviseletének kapujára. Az akció célja, hogy kifejezzék, nem hajlandók fehér zászlóval elfogadni az orosz agressziót, szemben a kormány képviselőivel, akik szerintük elnézőbbek az oroszokkal.
Deutsch Tamás már kedden, a DK akciójának bejelentése előtt reagált a Facebookon, ahol "vérlázító provokációnak" nevezte a történteket. Azt állította, hogy Dobrev Klára és a DK akciója összefügg azzal a történelmi háttérrel, amelyben Dobrev nagyapja, mint kommunista pártvezető, irányította az 1956 utáni megtorlásokat. Deutsch szerint Dobrev Klára akciója azt a politikai örökséget is felidézi, amely szerint a kommunista államhatalom brutálisan fellépett az antikommunista ellenzékkel szemben.
A képviselő megjegyezte, hogy az 1956-os forradalom emlékére történő megemlékezés során Orbán Viktort is megverték és letartóztatták a Dobrev nagypapa rendszerének rendőrsége által. Ezzel a kijelentésével egy újabb politikai vitát generált, amely az ellenzék és a kormány közötti feszültséget tovább fokozza.
A DK akciója és a Fidesz reakciója jól tükrözi a mai magyar politikai táj bonyolultságát, ahol a múlt öröksége és a jelen politikai harcai folyamatosan összefonódnak. A 1956-os forradalom évfordulója nemcsak a megemlékezés, hanem a politikai üzenetek közvetítésének is fontos alkalma, amely a jelenlegi politikai diskurzusban is jelentős szerepet játszik.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!