Orbán Viktor a Kossuth Rádióban: Álhírek és nemzetbiztonsági kérdések
Orbán Viktor péntek reggel – a szokásoknak megfelelően – a Kossuth rádió vendége volt, ahol számos aktuális témáról beszélt. Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó téma Bassár el-Aszad szíriai elnök feltételezett Magyarországra érkezése volt.
Álhír terjedt el Aszad gépéről
Az elmúlt napokban széles körben elterjedt a hír, miszerint Bassár el-Aszad szíriai elnök gépe Magyarországon szállt volna le, miután Szíria kormányzata összeomlott. Orbán Viktor a rádióinterjúban egyértelműen cáfolta ezt, és kifejtette, hogy Magyarországot célponttá akarták tenni egy álhírrel. Az eset mögött nem egyszerű félreértést, hanem szándékos dezinformációt lát.
„Aki azt állította, hogy Magyarországra belépett Aszad elnök, az vadászterületet csinált Magyarországból”
– fogalmazott a miniszterelnök.
A migrációs hullám tanulságai
Orbán emlékeztetett, hogy néhány évvel ezelőtt Szíriából migrációs és terrorhullám indult el, amely Európát is érintette. Magyarország azonban a határkerítésnek köszönhetően nagyrészt elkerülte a válság legnagyobb következményeit. Ezúttal azonban nem fizikailag, hanem információs támadás érte az országot.
Nemzetbiztonsági vizsgálat indult
Orbán hangsúlyozta, hogy a történtek kapcsán a nemzetbiztonsági szolgálatok feladata lesz kideríteni az eset hátterét. Több kérdés is felmerül:
Véletlenül történt-e az eset, vagy tudatos szándék áll mögötte?
Ki áll az álhír mögött, és mi volt a célja?
Kik vehettek részt a Magyarországról történő terjesztésében?
Orbán szerint a civilizációs normák megsértéséről van szó, és az ilyen esetek túlmutatnak a rendőri eszközökön, ezért szükséges a szolgálatok bevonása.
A felelősség és a szabad véleménynyilvánítás határai
A miniszterelnök kitért arra is, hogy Magyarország szabad ország, ahol az emberek – akár marhaságokat is – szabadon mondhatnak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ilyen információk terjesztése ártalmas lehet az ország biztonságára nézve, és ennek megfelelően kell kezelni.
„Az emberek Magyarországon marhaságokat is csinálhatnak, ezt nem mindig lehet törvényekkel szabályozni. De vannak civilizációs normák”
– jelentette ki.
Összegzés
Az Aszad-gép álhírének ügye újabb példája annak, hogy a dezinformáció milyen veszélyeket rejthet magában egy ország biztonságára nézve. Orbán Viktor világossá tette, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok feladata kideríteni az igazságot és az eset mögött álló szándékokat. A történet jól illusztrálja, hogy a szólásszabadság és a felelősségvállalás határai időnként összemosódhatnak, ezért az államnak ébernek kell lennie az ilyen támadásokkal szemben.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!