Orbán Viktor: A béke öröksége és Ferenc pápa bátorsága
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádió vendégeként több aktuális témát érintett, többek között Ferenc pápa életművéről, az ukrajnai háborúról, valamint Magyarország álláspontjáról Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban. A beszélgetés során különösen hangsúlyos szerepet kapott a pápa békés fellépése és annak jelentősége.
A miniszterelnök szerint Ferenc pápa öröksége elsősorban a békéhez köthető. „Azt hiszem, hogy a Szentatyának van egy béke öröksége. A béke embere volt, a mi fejünkben az azt jelenti, hogy szelíd ember volt. Ez is igaz, de volt másik oldala is a személyiségének. Ez talán kifelé ritkábban mutatkozott meg, arra gondolok, hogy egy rendíthetetlenül bátor ember volt”
– fogalmazott Orbán Viktor. Hangsúlyozta, hogy a pápa kitartása a béke melletti kiállásban komoly bátorságot mutatott, főleg annak fényében, hogy ezért sok támadás érte őt a nemzetközi porondon.
A kormányfő hozzátette, hogy az elmúlt években a magyar kormány és a Vatikán voltak azok, akik következetesen a békét képviselték. „...az elmúlt három évben egészen Donald Trump elnök úr győzelméig az egész nyugati világban csak ketten álltunk ki folyamatosan a béke mellett Magyarország és Vatikán”
– mondta Orbán, kiemelve, hogy Ferenc pápa barátsága erőt adott a magyar álláspontnak.
A pápa és a magyar nép kapcsolata
A beszélgetés során a miniszterelnök emlékeztetett arra is, hogy Ferenc pápa három alkalommal látogatott el a magyarokhoz – kétszer Magyarországra, egyszer pedig a csíksomlyói búcsúra. Ennek nemcsak vallási, hanem személyes háttere is lehetett: az egyházfő Argentínában élt, ahol magyar közösségekkel és apácákkal dolgozott együtt. Orbán szerint ő is azok közé tartozott, „akik úgy döntöttek, hogy a magyarok jó emberek”
.
A magyar katolikus egyház jelentőségét is hangsúlyozta, kiemelve annak társadalomszervező szerepét, és megemlítette, hogy a Szentszék jövőbeli hozzáállása fontos tényező Magyarország számára. Az új pápa kiléte és viszonya a magyar nemzethez éppen ezért komoly jelentőséggel bír majd.
Ukrajna uniós csatlakozása – kritikák és kételyek
Orbán Viktor kemény kritikával illette az Európai Unió Ukrajnához való hozzáállását. Úgy véli, Európa háborús pszichózisba került, és az Egyesült Államok támogatása nélkül Ukrajna katonailag nem életképes.
„Azt gondoltam, hogy világossá válik, az Egyesült Államok nélkül nincs katonai perspektíva, amelyet követni érdemes az európai politikusoknak”
– mondta a kormányfő. Szerinte ehelyett Brüsszel egy saját, önálló háborús stratégiát próbál építeni, amelyet ő hibás és működésképtelen elképzelésnek tart.
Magyarország véleménye döntő lehet
A miniszterelnök rámutatott, hogy Ukrajna uniós csatlakozása nem csupán Brüsszelen múlik, hanem a tagállamokon is – így Magyarországon. Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány jelenleg nem támogatja ezt a lépést, mivel komoly gazdasági és társadalmi kockázatokat lát benne.
„Ukrajna gyors fölvétele tönkretenné Magyarországot, gazdasági csődöt jelentene a számunkra, egyéb veszélyeket is magával hordozna, például Ukrajnával a háborút is felvennénk az Európai Unióba”
– fogalmazott a miniszterelnök.
Úgy véli, hogy Ukrajna tagságával Magyarország nettó befizetővé válna, az uniós támogatások nagy része Ukrajnába áramolna, és a szabad ukrán munkaerő áramlás veszélybe sodorná a magyar munkahelyeket és a mezőgazdaságot.
Éles kritika Kollár Kinga szavai miatt
A beszélgetés végén a miniszterelnök reagált Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselője által tett kijelentésekre is. A politikusnő szerint pártja mindent megtesz Brüsszelben azért, hogy Magyarország ne kapjon uniós forrásokat, amit pozitívumként emlegetett.
Erre Orbán Viktor kemény szavakkal válaszolt:
„Mikrofont el nem bíró erőteljes szavakat kellene használnom ennek minősítésére és lehet, hogy még akkor is alábecsülném ennek az erkölcsi tartalmát”
.
Hangsúlyozta, hogy az ilyen kijelentések és politikai cselekedetek hosszú távon a magyar emberek életminőségét rontják, mégis fizetést kapnak értük a politikusok.