Rejtély a Balatonnál: Hogyan került szennyvíz Tihanynál a vízbe?
Az idei strandszezon végén a Tihany somosi szabadstrandot kénytelenek voltak lezárni a vízben kimutatott rendkívül magas E. coli (Escherichia coli) baktériumszám miatt, amely szennyvíz vagy szennyezett talajvíz jelenlétére utal. Az eset óriási port kavart, és a mai napig rejtély övezi, hogyan kerülhetett ilyen mértékű szennyeződés a Balatonba.
Nyáron a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV) bejelentette, hogy a Tihanyi-félsziget keleti oldalán megsérült egy szennyvízfőnyomó cső a volt MÚOSZ-üdülő melletti ingatlanon. Ez az ingatlan az elmúlt években több nagyvállalkozó, köztük Csányi Sándor, Garancsi István és Hernádi Zsolt birtokába került. Az ingatlan gondnoka azonnal jelezte a problémát, a DRV pedig két hónap után végre kicserélte az eltört csövet.
A csere után csökkent a fekáliaszennyeződésre utaló baktériumszám, ami pozitív fejleménynek tűnt. Azonban a közműszolgáltató kijelentette, hogy a nyári szennyezés nem lehetett a csőcserével összefüggésben, és így továbbra is nyitott a kérdés: mi okozta valójában a szennyezést?
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet mérésekkel és mintavételezéssel támogatta a vizsgálatot. Vasas Gábor, az intézet vezetője szeptember 20-án a Balaton Fejlesztési Tanács ülésén jelezte, hogy az ügy rendkívül súlyos, és figyelmeztetett, hogy ha nem történik gyors beavatkozás, a Balaton ökológiai egyensúlya is veszélybe kerülhet.
Bár a törött cső kicserélése után csökkent a baktériumszám, továbbra is sok a kérdés. A szakértők és a helyi lakosok abban reménykednek, hogy további vizsgálatokkal fény derül arra, mi idézhette elő a tihanyi szennyezést. Az idő sürget, hiszen a Balaton ökoszisztémája és a turizmus egyaránt nagy veszélyben van.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!