december 05. csütörtök
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Óriási bejelentés: Oroszország leülne tárgyalni Trumppal, de van egy feltétel

Beszélgetni mindig jobb, mint elszigetelődni egymástól


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Trump   Oroszország   Amerika   Usa   Ukrajna   Háború   Politika   Tárgyalás   Szergej Lavrov   Putyin

Oroszország tárgyalna Trumppal, de csak feltételekkel

Kazahsztáni látogatása után Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nyilatkozatot tett az új amerikai kormányzattal való kapcsolatfelvételről. A sajtótájékoztatón az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ által közölt információk szerint Lavrov hangsúlyozta, hogy Moszkva készen áll a párbeszédre, ám az együttműködés feltételei és a felelősség egyaránt Washington kezében vannak.

Moszkva várja a közeledést

Donald Trump győzelme után a Kreml visszafogottan reagált, a gratulációk elmaradása pedig egyértelművé tette Oroszország fenntartásait. A Kreml szerint Trump visszatérése nem változtat automatikusan az amerikai–orosz kapcsolatokon, ami eddig is ellentmondásokkal volt terhelt.

Lavrov azonban most egy enyhébb hangnemet ütött meg, kiemelve, hogy Oroszország sosem utasította vissza a kapcsolatfelvételt:

„Soha nem utasítottuk el a kapcsolatfelvételt senkivel. Vlagyimir Putyin elnök minden alkalommal hangsúlyozza az álláspontunkat, amikor a téma felmerül. Beszélgetni mindig jobb, mint elszigetelődni egymástól."


A külügyminiszter nyilatkozata arra is rávilágít, hogy az orosz vezetés továbbra is a nyitottságot szorgalmazza, azonban – Lavrov szerint – a párbeszéd megszakadása nem Moszkva hibája volt, és nem rajtuk múlik a folytatása.

Egyoldalú követelések nélkül

Lavrov szerint az Egyesült Államoknak kell kezdeményeznie a beszélgetést. Oroszország csak abban az esetben hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni, ha Washington nem támaszt egyoldalú követeléseket:

„Ha van kezdeményezés arra, hogy leüljünk és őszinte beszélgetést folytassunk arról, hogy hol tartunk és hogyan kellene továbblépnünk, egyoldalú követelések nélkül, akkor készen állunk."

Feszültség és kölcsönös bizalmatlanság

A külügyminiszter rámutatott a két ország közötti alapvető szemléletbeli különbségekre. Lavrov szerint az Egyesült Államok arra törekszik, hogy minden riválisát elnyomja, és megőrizze globális dominanciáját, miközben Oroszország hangsúlyozza a szuverenitást és a kölcsönös tiszteletet. A kapcsolatok feszült jellege és az eltérő világnézetek miatt a két ország közötti viszony még inkább megnehezedhet, hacsak nem sikerül elmozdulni egy konstruktív párbeszéd irányába.

A kérdés tehát az, hogy az új amerikai kormányzat hajlandó lesz-e teljesíteni az oroszok feltételét – azaz eltekinteni az egyoldalú követelésektől –, és így lehetőséget biztosítani a két hatalom kapcsolatainak újraépítésére.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink