Szennyezett ivóvíz Pilisen: politikai visszhang és hatósági reakciók
Pilis városában öt napon keresztül tilos volt csapvizet fogyasztani, miután az ivóvízben fonálférgek (nematódák) jelentek meg. A helyi vízszolgáltató, a Dabas és Környéke Vízügyi Kft. (Daköv) szakemberei intenzív fertőtlenítési munkálatokba kezdtek, hogy megszüntessék a problémát. Bár a helyzetet sikerült orvosolni, az ügy tovább gyűrűzött, és politikai visszhangot is kapott.
Feljelentés és politikai reakció
Pilis polgármestere, László Attila ismeretlen tettes ellen tett feljelentést közérdekű üzem működésének megzavarása miatt. Az ivóvízszennyezés kérdése azonban nemcsak helyi szinten maradt napirenden: a Demokratikus Koalíció képviselője, Vadai Ágnes a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központba (NNGYK) látogatott, hogy választ kapjon a történtekre.
Vadai egy sajtótájékoztatón számolt be tapasztalatairól, és kritizálta a hatóságok hozzáállását. Elmondása szerint az NNGYK munkatársai nem voltak hajlandók megkóstolni a pilisi vizet, ehelyett ásványvízzel kínálták őt. A politikus szerint ez rávilágít arra, hogy a vízminőség ellenőrzése nem megfelelően működik, hiszen az ellenőrzéseknek csupán 10%-át végzi a hatóság, míg a fennmaradó 90%-ot a szolgáltatókra bízzák.
Müller Cecíliánál és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ munkatársainál jártam ma. Vittem nekik pilisi vizet, mintát nem vesznek belőle, de szerintem meg sem kóstolják. Ásványvízzel kínáltak engem, pedig állítólag Magyarországon 99 százalékban jó a víz– kezdte élménybeszámolóját Vadai Ágnes.
Egészséges ivóvíz: sok szereplő, kevés felelősség
A képviselő elmondása szerint három minisztérium is érintett az ivóvíz-ellátás ügyében, mégis úgy tűnik, hogy nincs egyértelmű felelősségvállalás.
A sok bába között elvész a gyerek
– fogalmazott Vadai Ágnes.
Rámutatott arra is, hogy az NNGYK honlapján elérhető információk nem naprakészek. Példaként említette, hogy a vízminőségről szóló adatok 2023-as dátummal szerepelnek, ami megnehezíti a lakosok számára, hogy friss és releváns információhoz jussanak. Vadai szerint a jelenlegi rendszer nem állampolgárbarát, és az embereknek sokszor a helyi szolgáltatóhoz vagy a kormányhivatalhoz kell fordulniuk, ha pontos adatokat szeretnének megtudni.
A mai nap – a honlapon található információk alapján – 2023 van. Tehát ha információt szeretnétek arról, hogy milyen a víz a ti településeteken, akkor bizony vagy a helyi szolgáltatót kell fölhívni, vagy a kormányhivatal és a járási hivatal ügyintézőjével kell beszélni
– összegezte a képviselő.
Veszélyes vagy sem a pilisi víz?
Az NNGYK korábban közölte, hogy a pilisi vízben található féreg nem káros az egészségre, és ezzel megpróbálták megnyugtatni a lakosságot. Vadai Ágnes azonban úgy véli, hogy a hatóságoknak inkább a lakosság szemszögéből kellene megközelíteniük a problémát. Ezért meghívta Müller Cecíliát Pilisre, hogy személyesen győződjön meg a víz állapotáról, ám nem számít rá, hogy a tisztifőorvos eleget tesz a meghívásnak.
További problémák az ország ivóvíz-hálózatában
Nem csak a pilisi eset vetett fel kérdéseket. Vadai Ágnes más problémás ügyekről is érdeklődött az NNGYK-nál. Kiderült, hogy a gárdonyi olajszennyezésről csak februárban készül el a jelentés, míg a Makó és környékén található arzénes vízről, illetve a gemzsei vízminőségről alig tudtak információval szolgálni.
A politikus szerint a kormány és az Energiaügyi Minisztérium felelőssége lenne az ivóvízhálózat fejlesztése, ám úgy tűnik, hogy ezen a téren nincs megfelelő előrelépés.
Megkóstoljuk a vizedet: új kezdeményezés az átláthatóságért
Vadai Ágnes bejelentette, hogy elindítják a „Megkóstoljuk a vizedet” projektet, amelynek célja, hogy a hatóságokat és minisztériumokat rávegyék a lakosság pontos és rendszeres tájékoztatására. A politikus szerint az embereknek joguk van tudni, milyen minőségű vizet isznak, különösen azokban a településeken, ahol korábban problémák merültek fel, például Pilisen, Makón vagy Gárdonyban.
A kérdés továbbra is nyitott: vajon a hatóságok és a kormány hajlandó lesz-e változtatni a jelenlegi rendszeren, és biztosítani az átláthatóságot az ivóvízminőség kapcsán? A lakosság pedig jogosan várja el, hogy a csapból valóban tiszta és biztonságos víz folyjon.
Videó az esetről
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!