Svájci Híradó: Kiemelt Figyelem Magyarországra és a Szuverenitásvédelmi Hivatalra
A svájci SRF közszolgálati híradója részletes riportot közölt a magyar kormány által létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) működéséről, amely az ország szuverenitásának védelmét célozza, de a kritikusok szerint politikai eszközként működik. A riportban több, már vizsgálat alatt álló szervezet vezetője is megszólalt, köztük Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója, aki Magyarországot az Európai Unió legkorruptabb államának nevezte.
A szuverenitásvédelmi törvénycsomagot 2023 szeptemberében jelentette be Kocsis Máté, a Fidesz-frakció vezetője, aki szerint a törvény azok ellen szól, akik "külföldről dollárért árulják hazánkat". A törvény és a hozzá kapcsolódó Alaptörvény-módosítás 2023 decemberében került elfogadásra. Az SZVH 2024 februárjától működik, élére Lánczi Tamást, a kormány közeli Századvég elemzőjét nevezték ki, aki korábban Soros-zsoldosnak titulált közéleti személyeket és civileket.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal különleges jogkörökkel rendelkezik: bár nem rendelkezik nyomozati jogkörrel, széles körben kérhet információkat, beleértve a titkosszolgálatoktól származó adatokat is. A hivatal döntései ellen nem lehet jogorvoslattal élni, ami még inkább felveti a politikai befolyásolás lehetőségét. A kezdeti vizsgálatok a kormányellenes sajtóorgánumokat és civil szervezeteket célozták, például a Transparency Internationalt, amelyek a kormány politikáját kritizálták.
A svájci híradó riportjában Ligeti Miklós elmondta, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal működése az ő szemszögükből a kormány elleni kritikák elfojtására irányul. Ezzel szemben Nacsa Lőrinc, a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezető-helyettese szerint a törvény célja a külföldi pénzek hatását megakadályozni, amelyek szerinte befolyásolják a magyar politikai döntéshozatalt.
Bodoky Tamás, az Átlátszó alapító-főszerkesztője az SZVH működését a kormány bosszúhadjárataként értékelte, amely a közvélemény és a média ellenőrzését célozza. A riport végén arra is kitértek, hogy az Európai Unió 2024 februárjában jogellenesnek nyilvánította a törvényt, de Magyarország továbbra is alkalmazza azt.
Ez a svájci híradóban közölt riport széleskörű nemzetközi figyelmet keltett, és számos kérdést vetett fel a magyar kormány szuverenitásvédelmi törekvéseivel kapcsolatban.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!