Össztűz zúdul Orbánra: fel kell lépni az Orbán által jelentett veszély ellen
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Orbán Viktor strasbourgi felszólalása: Össztűz a magyar miniszterelnökre az EP-ben
Orbán Viktor magyar miniszterelnök 2024 októberében a strasbourgi Európai Parlament plenáris ülésén tartott beszédet, melyet feszült, sőt ellenséges hangulat övezett. A magyar soros elnökség programismertetőjének elmaradása miatt Orbán a hangsúlyt egy alternatív politikai napirendre helyezte, amely azonban éles kritikákat váltott ki az EP több tagjától.
Az ülés különös jelentőséggel bírt, hiszen Orbán első alkalommal került szemtől szembe Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével, akinek pártja a közelmúltban vált egyre népszerűbbé Magyarországon. A vita során Orbán szándékait, külpolitikai irányultságát és az európai értékekhez való viszonyát állították középpontba.
Camilla Laureti: Orbán és az uniós értékek
Camilla Laureti, európai képviselő, Orbánt az EU alapértékeinek megsértésével vádolta. Szerinte a magyar miniszterelnök nem csak, hogy nem tiszteli ezeket az értékeket, de meg is próbálja őket megváltoztatni. Laureti szerint különösen az Orbán által képviselt korrupcióval és Ukrajna támogatásának hiányával szemben kellene fellépnie az EU-nak. Laureti aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Orbán inkább keleti hatalmakkal, mint Brüsszellel kíván szövetséget kötni.
Tomas Tobé: Orbán Európa védelme helyett Putyinhoz fordult
Tomas Tobé, svéd képviselő, azt vetette Orbán szemére, hogy ahelyett, hogy Európa védelmét erősítené, az orosz elnökhöz, Vlagyimir Putyinhoz szaladt, aki Ukrajna ellen háborút indított. Tobé hangsúlyozta, hogy bár Orbán a határellenőrzés visszaállítását szorgalmazza, szerinte ez csak egy politikai eszköz, amellyel eltereli a figyelmet a valódi kérdésekről, mint például a magyar-orosz kapcsolatok és az EU belső biztonságának kérdése.
Tineke Stirk: Az Orbán-rezsim és a magyarok szenvedései
A német képviselő, Tineke Stirk, arra figyelmeztetett, hogy Orbán rendszere súlyosan megnehezíti a magyarok életét, különösen azokat, akik az EU alapértékeihez ragaszkodnak. Kiemelte, hogy a tanárok és más közszolgálati dolgozók nehéz körülmények között élnek, miközben Orbán kormánya elnyomja őket. Stirk azt javasolta, hogy az Európai Bizottság lépjen közbe, és fontolja meg az EU-s pénzügyi források felfüggesztését Magyarország számára.
Gerben-Jan Gerbrandy: „Orbán a kicsi én”
A vitát talán Gerben-Jan Gerbrandy, a Renew képviselőjének szatirikus megjegyzése zárta, aki az Austin Powers-filmek főgonoszának helyetteséhez, a „kicsi én”-hez hasonlította Orbánt. Bár a megjegyzés könnyed volt, Gerbrandy hangsúlyozta, hogy a valóság nem film, és Orbán politikai programja súlyos következményekkel járhat Európára nézve. Kiemelte, hogy az EU-ban senki nem akarja látni azt, ami Magyarországon történik: az inflációt, a korrupciót és az általános elégedetlenséget.
Összegzés
Orbán Viktor strasbourgi felszólalása éles vitát váltott ki az Európai Parlamentben, ahol többen komoly kritikákkal illették a magyar miniszterelnököt. Bár Orbán a politikai prioritásokra próbálta helyezni a hangsúlyt, az EP képviselői főként az uniós értékek, a korrupció és az Ukrajnával kapcsolatos politikája miatt támadták. Az Európai Unió és Magyarország közötti feszültségek továbbra is fennmaradnak, és kérdés, hogy Orbán milyen politikai irányba kívánja vezetni az országot a jövőben.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!