Újabb Alaptörvény-módosítás: politikai vihar a Parlament körül
Hétfőn ismét változik az Alaptörvény – immár tizenötödik alkalommal. A módosítások között szerepel a Pride rendezvények szigorítása, az állampolgárság felfüggesztésének lehetősége, valamint a drogellenes szabályozás beemelése az alaptörvényi szövegbe. Eközben a Momentum képviselői – akik ideiglenesen ki vannak tiltva az Országgyűlésből – blokáddal készülnek a Parlament bejárataihoz.
Fókuszban az Alaptörvény átdolgozása
A Fidesz–KDNP frakció egy hónapja nyújtotta be a legújabb módosítási javaslatokat. Az egyik legjelentősebb változtatás kimondja, hogy a gyermekek fejlődéséhez való jog megelőz minden más alapjogot – az élethez való jog kivételével. Ez, valamint a gyülekezési törvény korábbi módosítása egyértelműen célkeresztbe helyezi a Pride rendezvényeket.
Az új szöveg szerint „az ember férfi vagy nő”, és a születési nem jogilag nem változtatható meg. A kormány szerint ezzel a biológiai valóságot veszik alapul a jogalkotás során, és nem tekintik ezt támadásnak a transznemű közösség ellen, mivel szerintük ez magánügy marad.
Civilek, állampolgárság, veszélyhelyzet: új irány a szabályozásban
A kormány szerint a külföldről támogatott szervezetek veszélyt jelentenek az ország szuverenitására, ezért egyes esetekben felfüggeszthetnék azok állampolgárságát, akiknek kettős állampolgárságuk van. Ennek részletes szabályait külön törvény határozná meg, noha az Alaptörvény eddig védelmet biztosított az állampolgárságnak.
A veszélyhelyzetek kezelésében is változás jön: a kormány továbbra is harminc napra hirdethet ilyen állapotot, amit az Országgyűlés kétharmados többsége hosszabbíthat meg. Azonban mostantól csak a parlamenti felhatalmazással térhetnek el a törvényektől, vagy függeszthetik fel azokat. A módosítás egyes vélemények szerint a jelenlegi hatalom védelmét szolgálja egy esetleges kormányváltás esetére.
Helyi önvédelem és készpénzhasználat: új alapjogok születnek
Az új tervezet értelmében a települések saját védelmük érdekében korlátozhatják az ingatlanvásárlást a nem helyben lakók számára, elővásárlási jogot biztosíthatnak, vagy adózási feltételeket szabhatnak. Az Alaptörvény kiegészül azzal, hogy „a szabad tartózkodási hely megválasztása nem sértheti a helyi közösségek önazonossághoz való jogát”.
A Mi Hazánk kezdeményezésére bekerül az Alaptörvénybe a készpénzes fizetéshez való jog is. A szöveg így módosul: „Mindenkinek joga van a tulajdonhoz, az örökléshez, valamint a készpénzes fizetéshez.” Emellett egy új passzus egyértelműen tiltja a kábítószerek előállítását, használatát és népszerűsítését is.
A Momentum akcióba lép – tüntetés és blokád a Kossuth téren
A Momentum Mozgalom tüntetést szervezett a Kossuth térre az Alaptörvény módosítása ellen, amit a gyülekezési jog súlyos korlátozásának tartanak. A párt célja, hogy blokád alá vegyék a parlamenti bejáratokat, így akadályozva a szerintük autoriter irányba tartó jogalkotási folyamatot.
A Momentum képviselői azonban nem vehetnek részt a szavazáson – őket, valamint Hadházy Ákost kitiltották a Parlamentből május közepéig. Ennek oka, hogy korábban füstgyertyát használtak a plenáris ülésen, és provokatív képekkel tiltakoztak a gyülekezési törvény módosítása ellen. Kövér László házelnök ezek miatt feljelentést is tett.
Mentelmi jog felfüggesztésekről is döntenek
A Parlament dönthet több ellenzéki képviselő mentelmi jogának felfüggesztéséről is. A momentumos Bedő Dávid, Gelencsér Ferenc, Hajnal Miklós, Tompos Márton és Tóth Endre ellen a miniszterelnöki hivatalnál történt kordontbontás miatt indult eljárás – az eset 2023 augusztusában történt, és a kár összege alig haladja meg a 25 ezer forintot.
Ugyancsak napirenden szerepel Hadházy Ákos mentelmi jogának kérdése is, akit rágalmazással és becsületsértéssel vádolnak egyes közösségi médiás posztjai miatt.
Visszatér a DK-s Varju László
A nap végén leteszi a képviselői esküt Varju László, aki márciusban nyerte meg az újpesti–angyalföldi időközi választást. Bár mandátumát tavaly év végén visszaadta jogerős ítélet után, most újra megszerezte azt. A furcsaság csupán annyi, hogy az eskütétel kivételesen nem a nap elején, hanem délután történik.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!