Jövőre sem emelkedhetnek sem a lakosság, sem a más felhasználó által fizetett rendszerhasználati díjak (rhd) – derült ki a legújabb kormányrendeletből. A döntés újabb mérföldkő a rezsicsökkentés megvédésében, amely továbbra is stabilitást biztosít a háztartásoknak és vállalkozásoknak egyaránt.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a rendelet értelmében a 2025-ös évben sem emelheti meg a lakossági fogyasztók által fizetett rendszerhasználati díjakat. Ez azt jelenti, hogy a háztartások számára továbbra is megmarad a rezsivédett áramár, amely a jövő évi díjak meghatározásában is meghatározó szerepet kap. A MEKH-nek tehát a lakossági rezsivédett áramárakon belül kell meghatároznia a rendszerhasználati díjat és az energiadíjat, valamint az egyéb felhasználói díjakat is a vonatkozó szabályozásoknak megfelelően.
Jól járnak az átlagfogyasztó háztartások
A rendszerhasználati díj (rhd) a kilowattóránkénti 36 forint körüli rezsivédett áramárral az átlagfogyasztók számára kedvező feltételeket biztosít. A 2523 kilowattórás éves átlagfogyasztásig a fogyasztók számára a következő költségek adódnak: az energiadíj körülbelül 5 forint, míg a rendszerhasználati díj mintegy 23,4 forint, mindezekre még 27%-os áfa rakódik. Azoknak, akik az átlagfogyasztást meghaladó mértékben használják az áramot, az energiadíj 32 forintra emelkedik, de a rendszerhasználati díj változatlanul 23,4 forint marad.
A piaci díjak nem változnak, és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal az új négyéves árszabályozási ciklust is elindította, amely lehetőséget ad arra, hogy az egyes díjak átláthatóan és a fogyasztói érdekeknek megfelelően kerüljenek alkalmazásra. Az új rendelet a rendszerhasználati díjak mellett az okosmérőkkel rendelkező felhasználók számára egy új díjkategóriát is bevezet.
A piaci és rendszerhasználati díjak átláthatósága
A MEKH új szabályozása a jövő évtől egyértelműsíti a villamos energia rendszerhasználati díjakat, miközben a különféle csatlakozási és egyéb díjakat is rendezi. A rendelet értelmében a háztartások és a nem lakossági felhasználók terhei nem emelkednek, ami továbbra is erősíti a rezsicsökkentés védelmét. A jövőbeni jogszabályok célja, hogy fenntartható módon csökkentse a rendszerhasználat körüli költségeket, miközben ösztönzi a tudatos felhasználói magatartást.
Az egyik fontos intézkedés a már említett okosmérők használatának ösztönzése, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy a fogyasztók a fogyasztásukat a legkedvezőbb időpontokra ütemezzék, csökkentve ezzel a költségeket. Az új rendelet emellett előírja, hogy az elosztó cégeknek továbbra is folyamatosan biztosítaniuk kell a rendszer műszaki feltételeit, és a kapacitások hatékony kihasználása érdekében új szabályokat vezet be.
Kapacitások és tudatosabb fogyasztói magatartás
A MEKH a rendszerhasználat optimalizálására is hangsúlyt fektet. Az elosztóknak a jövőben biztosítaniuk kell, hogy a meglévő kapacitások maximális kihasználása érdekében ne hozzanak létre felesleges új kapacitásokat. A tudatosabb fogyasztói magatartás kulcsszerepet játszik abban, hogy a villamosenergia-rendszer fenntarthatóan működhessen. A rendelet értelmében 2027-től új szabályok lépnek életbe, amelyek ösztönzik a kapacitások felelősségteljes felhasználását, így csökkentve a szükségtelen többletköltségeket.
A jövőben az okosmérők révén lehetőség nyílik arra, hogy a különböző napszakokban eltérő díjakat alkalmazzanak, ezáltal ösztönözve a fogyasztókat a tervezhetőbb és költséghatékonyabb áramfogyasztásra. A tudatosabb fogyasztás nemcsak a háztartások számára jelenthet megtakarítást, hanem hozzájárulhat az egész villamosenergia-rendszer hatékonyabb működéséhez is.
A változás tehát hosszú távon is biztosítja a lakosság számára a rezsivédett árakat, miközben a tudatos energiafogyasztás ösztönzésével és a rendszer optimalizálásával a villamosenergia-szolgáltatások fenntarthatóbbá válhatnak.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!