Vita a köztársasági elnök videója körül: Szereplési engedély nélkül szerepelt egy 12 éves lány
Sulyok Tamás köztársasági elnök hivatalának legutóbbi videója nem várt visszhangot kapott. Az államfő stábja egy rövid összeállítást készített arról, hogy a járókelők tudják-e, ki Magyarország köztársasági elnöke. A videóban szereplők mind helyesen válaszolták, hogy Sulyok Tamás az, akit alig nyolc hónapja iktattak be. A helyes válaszokért cserébe a résztvevők egy Sulyok Tamás aláírásával ellátott doboz csokoládét kaptak.
Azonban az egyik szereplő, egy 12 éves lány édesanyja jelezte, hogy a videó készítése körül nem minden zajlott szabályszerűen.
„Megmondták neki, mit mondjon”
Cikkünk megjelenése után az anyuka elmondta, hogy lánya valójában nem tudta a választ. Még a felvétel előtt mondták meg neki, mit mondjon, hogy „hitelesen” szerepelhessen a videóban. Az anyuka szerint azonban a problémát nem csupán a megkérdőjelezhető hitelesség okozza, hanem az is, hogy lánya szerepléséhez nem kértek tőle szülői beleegyezést.
A köztársasági elnöki hivatal reakciója
Az édesanya aggályaira reagált Sulyok Tamás hivatala. Levelükben hangsúlyozták, hogy:
A köztársasági elnök Facebook-oldalán megjelenő videók nem szolgálnak politikai kampánycélokat.
A videó készítői nem gondolták, hogy a nyilatkozók között kiskorú is lehet, de ha szükséges, megteszik a megfelelő intézkedéseket.
A hivatal sajnálatát fejezte ki az édesanya ellenérzései miatt, de nem ismerték el egyértelműen, hogy a videó készítése során hiba történt.
Sulyok Tamás, a „halk szavú” elnök
Sulyok Tamás idén februárban lett Magyarország köztársasági elnöke, miután elődje, Novák Katalin lemondott egy kegyelmi botrány miatt. Az új államfőt a fideszes többségű parlament választotta meg február 26-án, március 10-én pedig beiktatták. Azóta jellemzően kerüli a politikai konfliktusokat, és inkább semleges, hétköznapi témákban nyilvánul meg.
Az államfő Facebook-oldala is ezt a stílust tükrözi. Olyan könnyed tartalmak láthatók rajta, mint a Balatonról szóló versek szavalása, vagy az, amikor legendás magyar pingpongozókkal pinyózott az íróasztalán.
Jogos kérdések a videó körül
Az eset azonban felvet több kérdést:
Hány embert kérdeztek meg a videóhoz, és miért csak a helyes válaszokat vágták be?
Miért nem ellenőrizték alaposabban a szereplők életkorát, és miért nem kértek engedélyt a szülőktől?
Etikus-e előre instruálni a szereplőket, hogy azt a látszatot keltsék, mintha pontosan tudnák a választ?
Az ügy rávilágít arra, hogy még a látszólag ártalmatlan tartalmak elkészítése során is fontos a körültekintő és etikus eljárás. A köztársasági elnöki hivatal válasza egyelőre nem csillapította az ezzel kapcsolatos aggodalmakat.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!