Új légúti vírus terjed Magyarországon: Mit kell tudni a HMPV-ről?
Egy, a megfázáshoz és influenzához hasonló tüneteket okozó légúti vírus, a humán metapneumovírus (HMPV) egyre nagyobb figyelmet kap Kínában és már Magyarországon is megjelent. A vírus terjedéséről és veszélyeiről Rusvai Miklós virológus osztotta meg gondolatait az InfoRádióban.
Mi az a HMPV?
A humán metapneumovírus egy légzőszervi kórokozó, amelyet először 2001-ben azonosítottak. Az egyszálú RNS-vírus cseppfertőzéssel vagy fertőzött felületek érintésével terjed, és főként csecsemők, idősek, valamint legyengült immunrendszerű személyek esetében okozhat komolyabb problémákat. Bár a legtöbb esetben enyhe lefolyású betegséget okoz, súlyos esetekben tüdőgyulladáshoz is vezethet, különösen, ha bakteriális fertőzések is társulnak hozzá.
A tünetek és a lefolyás
A HMPV tünetei hasonlóak az influenzáéhoz, köztük köhögés, orrfolyás, tüsszögés, hőemelkedés és nehézlégzés jelentkezhet. A betegség általában öt-hat nap alatt lezajlik, ha a beteg ágyban marad, elegendő folyadékot fogyaszt, és kellemes, egyenletes hőmérsékletű környezetet biztosít magának. Súlyosabb esetekben azonban orvosi beavatkozásra is szükség lehet.
Miért most került előtérbe?
A virológus hangsúlyozta, hogy nem egy új típusú vírusról van szó, hiszen a HMPV már évek óta ismert. Azonban a Covid-időszak alatt bevezetett szigorú járványügyi intézkedések, mint például a maszkviselés és a lezárások, jelentősen visszaszorították az egyéb légzőszervi vírusok terjedését. Ezek a kórokozók most „pótolják” az elmúlt években kimaradt fertőzéseket, ami világszerte megnövekedett megbetegedési arányokhoz vezetett.
Magyarországi helyzet
A HMPV-t már Magyarországon is rendszeresen kimutatják, jelentette Rusvai Miklós. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ heti rendszerességgel regisztrálja a vírus jelenlétét. Bár a legtöbb eset enyhe, a veszélyeztetett csoportokban komolyabb egészségügyi kockázatot jelenthet.
Hogyan védekezhetünk?
A virológus szerint az immunitás fenntartása érdekében fontos a rendszeres fertőzésen való átesés, mivel nem minden légzőszervi vírus ellen van elérhető vakcina. Az elmúlt évek lezárásai miatt azonban sok ember immunrendszere nem találkozott ezekkel a vírusokkal, ami most több megbetegedéshez vezethet. A megfelelő higiéniai szokások, az egészséges életmód, valamint a betegség első jeleinél történő pihenés és folyadékpótlás mind hozzájárulhatnak a gyorsabb felépüléshez.
Mit tanulhatunk Kína példájából?
Kínában a szigorú lezárások egy évvel tovább tartottak, mint sok más országban, ami most még nagyobb kihívás elé állítja az egészségügyi rendszert. Ez rávilágít arra, hogy a túlzott izoláció hosszú távon az immunrendszer gyengüléséhez vezethet. A HMPV példája ismét emlékeztet arra, milyen fontos a folyamatos immunizáció, akár természetes fertőzések, akár védőoltások révén.
Az emberek számára a legfontosabb most az elővigyázatosság, a tünetek időben történő felismerése, és a megfelelő kezelés biztosítása, hogy elkerüljük a súlyos szövődményeket.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!