Nemzetközi vizsgálat árnyéka vetül Magyarországra Netanjahu budapesti látogatása miatt
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) egyik illetékes kamarája hivatalos magyarázatot vár a magyar kormánytól amiatt, hogy nem hajtották végre Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök letartóztatását, amikor az a hónap elején Budapestre látogatott.
Az ICC fellépése: együttműködés hiányára hivatkoznak
A bíróság beadványát – amelyet a The Times of Israel hírportál is közzétett – a Római Statútum 87. cikkelyére hivatkozva nyújtották be. Ez a paragrafus lehetőséget biztosít arra, hogy az ICC eljárást kezdeményezzen olyan tagállamok ellen, amelyek akadályozzák a bíróság hatásköreinek gyakorlását és nem tesznek eleget együttműködési kötelezettségeiknek.
Hivatalos kérés érkezett Budapestre
A dokumentumban szerepel, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság már április 3-án, Netanjahu magyarországi látogatásának napján hivatalos megkeresést küldött a magyar hatóságoknak a letartóztatás végrehajtásáról. A bírák szerint Magyarország e kérés figyelmen kívül hagyásával megszegte nemzetközi kötelezettségeit.
Május 23-ig várnak választ a magyar féltől
Az ICC illetékes kamarája arra szólította fel Magyarországot, hogy legkésőbb május 23-ig adjon hivatalos választ az ügyben. A válaszadás elmaradása további jogi következményekkel járhat, mivel az együttműködés hiánya alááshatja a bíróság tekintélyét és működésének hatékonyságát.
Háttér: elfogatóparancs és magyar kilépés
A Nemzetközi Büntetőbíróság tavaly november 21-én adott ki elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu, Joáv Galant volt izraeli védelmi miniszter, valamint a Hamász terrorszervezet vezetője ellen. A magyar kormány pedig április elején jelentette be hivatalosan, hogy Magyarország kilép az ICC tagállamai közül.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!