Orbán Viktor levélben reagált az EU-bírságra – továbbra is patthelyzet a Brüsszellel folytatott vitában
Orbán Viktor magyar miniszterelnök levélben reagált az Európai Unió által kiszabott napi pénzbírság ügyében. Az október végére kitűzött határidő előtt küldött levélben, amelynek pontos tartalma egyelőre nem ismert, a magyar kormány vezetője Brüsszel felé jelezte álláspontját a 93 millió eurós, Magyarországot érintő büntetés kapcsán, amelyet az Európai Bíróság a migrációs szabályozás megsértése miatt szabott ki. Az Európai Bizottság szóvivője hétfőn kiemelte: az uniós tagállamoknak nincs joguk módosítani vagy megtagadni a bírósági ítéleteket és az azokhoz kapcsolódó pénzügyi kötelezettségeket. Brüsszel kemény állásfoglalása és Magyarország helyzete
Az Európai Bizottság szeptemberben tette közzé a 45 napos fizetési felszólítást, amely az Európai Bíróság június 13-i ítélete alapján napi egymillió eurós bírságot rótt ki Magyarországra. A miniszterelnök levele ezt az összeget és a fizetési kötelezettséget támadta meg, amit Brüsszel határozott elutasítással fogadott, hangsúlyozva, hogy a tagállam köteles végrehajtani az ítéletet.
A szóvivő rámutatott: „A tagállamoknak nincs joguk megtagadni a bíróság által kiszabott bírság kifizetését, módosítani az összeget, vagy változtatni az ítéletben meghatározott feltételeken”. A magyar kormány ellenállása miatt november közepére újabb fizetési meghagyás várható, és ha a kormány nem tesz eleget a követelésnek, az EU levonja az összeget a Magyarországnak esedékes kohéziós politikai és egyéb támogatásokból.
A bírság kihatásai Magyarországra és az EU-ra
Az Orbán-kormány hozzáállása mélyebb kérdéseket vet fel az uniós szabályozás érvényesítéséről. Az Európai Bizottság hangsúlyozta, hogy a migrációs politika területén az EU közös felelősségvállalást vár el, és bírálta Magyarországot a nemzeti intézkedések miatt, amelyek a menekültügyi problémákat más tagállamokra háríthatják át. Az Európai Bizottság szóvivője kijelentette: a magyar kormánynak tiszteletben kell tartania az uniós menekültügyi és visszaküldési szabályokat, valamint intézkedéseket kell hoznia az embercsempészet visszaszorítására.
A mostani levél és Brüsszel válasza újabb fejezetet nyitott az EU és Magyarország közötti jogi és politikai küzdelemben, miközben a bírság mértéke már közel 150 millió euróra növekedett. Az Európai Bizottság várhatóan két hónapos időközönként küld majd újabb fizetési felszólításokat, amíg Magyarország teljesíti a bírósági ítéletben foglaltakat.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!