Schmidt Mária Magyar Péterről: „Mióta megjelent Vargáné, még csak ordítani hallottam”
Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója szombati interjújában éles véleményt fogalmazott meg Magyar Péterről és számos más belpolitikai kérdésről. Az Ötpontban című új podcastműsor első vendégeként a Fidesz működéséről, az Európai Unió helyzetéről, a politikai utánpótlásról, valamint személyes kapcsolatairól is nyilatkozott.
„Nehéz értelmiségi vitát folytatni Magyar Péterrel”
Az interjú egyik legnagyobb visszhangot kiváltó részlete Magyar Péter személyére vonatkozott. Schmidt úgy fogalmazott: nehéz lenne Magyar Péterrel értelmiségi vitát folytatni, mert amióta mint Vargáné megjelent a politika porondján, még csak ordítani hallottam.
Kritikája szerint Magyar Péter politizálása a gyűlöletre épül, és nem mutatkozik meg benne valódi vitakultúra.
Hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor és Magyar Péter között nem várható vita, mivel utóbbi nem bizonyította, hogy képes lenne helytállni a kormányoldal vezető politikusaival szemben.
Akkor mit akar Orbán Viktortól? Nevetségessé akarja tenni magát ország-világ előtt öt perc alatt? Hát hagyjuk már! Hát azért valamit mutatnia kéne, nem? Mert még egyszer mondom, eddig még a vitakultúrában nem jeleskedett
– tette fel a kérdést a történész.
Vélemény a régi és új politikai elitről
Schmidt Mária szerint a rendszerváltás előtti időkből származó politikai elit még mindig jelen van, és hiányzik az új generáció. Úgy látja, hogy az ellenzék Márki-Zay Péterrel szűnt meg, és most sem mutat erőt vagy alternatívát. Magyar Pétert és pártját is ennek fényében értékelte, úgy vélve, hogy nem kínálnak valódi politikai víziót.
A Fidesz és az utánpótlás helyzete
A történész szerint nem csupán a Fidesznél, hanem általánosan a politikában jelent problémát az utánpótlás kérdése. A fiatalok számára a politikai szerepvállalás nem vonzó, és a politikusok nehéz életét is hangsúlyozta. Elmondása szerint a Fidesz körül több személy végez szellemi munkát, és tagadta, hogy a pártot központosított kommunikáció jellemezné.
Nyugat hanyatlása és a világrendről alkotott vélemény
Új könyvével, a *Világrendetlenség*-gel kapcsolatban Schmidt Mária a Nyugat hanyatlásáról beszélt. Szerinte Nyugat-Európa városai lepusztultak, az életszínvonal megtorpant, és mindez bizonytalanságot szül. Úgy gondolja, hogy tíz éven belül akár az Európai Unió megszűnése is elképzelhető.
Az interjúban Kínáról és az Egyesült Államokról is szó esett. Schmidt elismeréssel beszélt a kínai fogadtatásáról, míg az Egyesült Államokkal kapcsolatban Európa kiszolgáltatottságára hívta fel a figyelmet, különösen a védelmi és energetikai függőség tekintetében.
Orbán Viktor és személyes kapcsolatok
A kormányfővel való kapcsolatáról Schmidt elmondta, hogy Orbán Viktor a barátja, és ebben semmi különlegeset nem lát.
Ott vagyok ’90 óta mellette – jelentette ki, utalva a hosszú évekre visszanyúló kapcsolatukra.
Ungár Péterrel, a fiával való kapcsolatát is megemlítette, kiemelve, hogy világnézetük eltérő, de reméli, hogy fia idővel változni fog.
„Természetesen ő mást gondol egy csomó dologról, mint amit én gondolok”
– mondta, hozzátéve, hogy belpolitikai témákat nem beszélnek meg otthon.
Szájer József és a kegyelmi ügyek
Schmidt kiállt Szájer József mellett, akit a magyar szellemi élet meghatározó alakjának tart. Úgy véli, hogy magánéleti hibája ellenére helye van a tudományos életben. Hozzátette, hogy az ilyen ügyek nem rendítik meg a Fideszt.
Összegzés
Schmidt Mária interjúja nem csupán belpolitikai helyzetképet nyújtott, hanem betekintést engedett saját világnézetébe és kapcsolataiba. Éles kritikája és nyílt véleményei továbbra is meghatározóak a közéleti diskurzusban.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!