március 31. hétfő
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Sötét magyar jövő? Az arcfelismerő rendszer, amivel akár már szemetelésért is büntethetnek bárkit

Részletek


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Arcfelismerés   Rendszer   Politika   Azonosítás   Politika   Tüntetés   Szemetelés   Kamera   Jogok   Emberi jogok

Arcfelismerő rendszerek és a köztéri megfigyelés új korszaka



A köztéri kamerafelvételek és az arcfelismerő szoftverek használata egyre kiterjedtebbé válik, amely akár olyan apró szabálysértések azonosítására is lehetőséget adhat, mint az utcai szemetelés vagy a piroson átkelés. Mindezt a Pride-ot betiltó törvény teszi lehetővé, amely megnyitotta az utat az ilyen típusú megfigyelések előtt – számolt be róla a 444.hu.



Hogyan működik az arcfelismerés?



Kádár András, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke egy korábbi megkeresésre válaszolva elmondta, hogy a jelenlegi szabályozás alapján akár olyan esetekben is alkalmazható az arcfelismerés, mint például egy zsebkendő eldobása egy március 15-i rendezvényen. Ha a rendőrség kamerája rögzíti az esetet, az illetőt az arcfelismerő rendszer segítségével azonosíthatják, és köztisztasági szabálysértés miatt eljárást indíthatnak ellene.



Az arcfelismerés tehát már nem csak a tüntetések és a gyülekezési joggal kapcsolatos események megfigyelésére korlátozódik. A 444.hu szerint mostantól kisebb közlekedési kihágások, köztisztasági szabálysértések vagy akár csendháborítás esetén is alkalmazható ez a technológia.



A technológia korlátai és céljai



Remport Ádám, a TASZ munkatársa elmondta, hogy a jelenlegi rendszerek nem alkalmasak arra, hogy nagy tömegekben mindenkit azonosítsanak. Amennyiben egy tüntetés résztvevőinek teljes azonosítása lenne a cél, az arcfelismerő rendszer nagy valószínűséggel összeomlana Magyarországon.



Szerinte az új szabályozás inkább megfélemlítő célzatú lehet, mivel már önmagában az arcfelismerés lehetőségének említése is visszatartó erőként hathat. Sokakban kialakulhat az a félelem, hogy ha részt vesznek egy demonstráción, akkor biztosan azonosítják és megbüntetik őket.



Hogyan zajlik az arcfelismerés folyamata?



Az arcfelismerő rendszert a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ (NSZKK) üzemelteti. Az NSZKK adatbázisa tartalmazza a személyi igazolványok, útlevelek és jogosítványok képei alapján generált biometrikus lenyomatokat, azaz arcképprofilokat.



Ha a rendőrség azonosítást kér, egy algoritmus hasonlítja össze a kapott felvételt az adatbázisban szereplő profilokkal. A rendszer több találatot is generálhat, amelyek közül korábban két független szakember döntött arról, hogy az eredmény helyes-e. Az új szabályozás alapján azonban a szabálysértési ügyekben ezt a humán kontrollt eltörölték. Most már elegendő, ha az algoritmus azonosítást végez, és ennek alapján büntetést is ki lehet szabni. - számolt be róla a telex



Mennyire hatékony az arcfelismerés?



Azt egyelőre nem tudni, hogy az NSZKK pontosan hány megkeresést kap arcfelismerésre. Az utolsó rendelkezésre álló adat szerint 2019-ben körülbelül 18 ezer ilyen megkeresés érkezett. Az adatok alapján úgy tűnik, hogy ez a szám évről-évre növekszik.



A 24.hu megpróbálta megkérdezni az NSZKK-t az arcfelismerési rendszer hatékonyságáról, de az Országos Rendőr-főkapitánysághoz irányították őket, ahonnan a cikk megjelenéséig nem érkezett válasz. Így továbbra sem ismert, hogy a rendszer milyen hibaszázalékkal működik.



Összegzés



Az arcfelismerő technológia terjedése és annak egyre szélesebb körű felhasználása komoly kérdéseket vet fel a magánélet és a szabadságjogok védelmével kapcsolatban. Miközben a rendszer alkalmazása egyesek szerint a közbiztonságot szolgálhatja, mások szerint inkább a megfélemlítés eszköze. A jövő megmutatja, milyen irányt vesz majd a technológia felhasználása Magyarországon.





nyitókép illusztráció forrás google

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink