A kormány tisztázta, hogy a 2025-től életbe lépő, két- és háromgyermekes anyák számára biztosított adómentesség kizárólag a munkabérre vonatkozik – közölte Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a Kossuth rádióban. Ennek értelmében az osztalékból, árfolyamnyereségből és egyéb tőkejövedelemből származó bevételek továbbra is adókötelesek maradnak.
Csak a munkabér lesz adómentes
Orbán Viktor miniszterelnök február 22-i évértékelő beszédében jelentette be, hogy a két- és háromgyermekes anyák teljes életükre szóló adómentességet kapnak. Ezt a kedvezményt a négy vagy több gyermeket nevelő nők esetében már 2020-ban bevezették.
A bejelentés értelmében a háromgyerekes nők idén októbertől válnak adómentessé, a kétgyerekesek közül pedig:
a 40 év alattiak 2026. január elsejétől;
a 40–50 közöttiek 2027-től;
az 50–60 közöttiek 2028-tól;
a 60 felettiek pedig 2029-től.
Nem érinti a tőkejövedelmeket
A bejelentést követően felmerültek találgatások arról, hogy az adómentesség minden típusú jövedelemre vonatkozik-e, illetve hogy lehet-e ezzel a családokon belül különböző módon manipulálni. Hankó Balázs nyilatkozata azonban egyértelművé tette, hogy kizárólag a munkabér lesz személyi jövedelemadó-mentes, egyéb jövedelmek nem.
Költségvetési hatások
A kedvezmény bevezetése a számítások szerint hozzávetőlegesen 1300 milliárd forintos kiesést jelenthet az államkasszában. Kérdéses, hogy ezt az összeget milyen módon fogják pótolni, illetve hogy a családok támogatására más formában is fel lehetett volna-e használni.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!