Új arisztokrácia vagy hiúsági projekt? Bence Szechenyi és a budai elit világa
A rang és a hatalom árnyékában
Bence Szechenyi újságíróként igyekszik bemutatni amit mások nem láthatnak.
A Direkt36 által készített dokumentumfilm, amely Orbán Viktor családjának üzleti ügyeit vizsgálja, betekintést adott a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó exkluzív budai elitklub működésébe is. A film készítésében közreműködött Bence Szechenyi, aki Széchenyi István testvérének leszármazottja. Az Amerikában nevelkedett újságíró a jól csengő nevét felhasználva kérte felvételét a Botaniq klubba, ahonnan rejtett kamerás felvételekkel hozott nyilvánosságra információkat.
Bejutás a budai elitklubba
Bence Szechenyi a Válasz Online-nak adott interjújában elmondta, hogy gond nélkül elfogadták jelentkezését a klubba, annak ellenére, hogy korábban egy, az MCC-ről szóló leleplező cikket írt a Guardianbe. Véleménye szerint a klub tagjait elsősorban az emberek társadalmi státusza érdekli, és ő igyekezett ennek megfelelően viselkedni.
Tapasztalatai szerint neve különleges hatást vált ki a kormányközeli körökben, akik az arisztokrata múlttal rendelkező személyek jelenlétét saját legitimitásuk erősítésére használják fel.
A Tiborcz-félék és a környezetük afféle új arisztokratákként tekintenek magukra, folyton a régi Magyarországról fantáziálnak. Ízléstelenül modern stílusban bár, de kastélyokat újítanak fel. A történelmi nevek viselőinek jelenléte a köreikben arra jó nekik, hogy elhitessék magukkal: ők valójában arisztokraták, nekik ez jár. Ezért kerülhettem volna be én a klubba - idézte a hvg
Új arisztokrácia vagy mesterséges rangkórság?
Szechenyi szerint Tiborcz és köre sajátos módon tekint magára: az egykori magyar arisztokrácia utódainak szerepében tetszelegnek, és modern eszközökkel, de a múlt dicsőségét idézve alakítják életüket. Kastélyokat újítanak fel, exkluzív klubokat működtetnek, és történelmi neveket akarnak maguk mellett tudni, hogy ezáltal saját társadalmi státuszukat erősítsék.
Széchenyi István a magánvagyonából csinált közvagyont, Tiborcz István pedig a közvagyonból magánvagyont. – fogalmazott az újságíró.
A rang és a felelősség kérdése
Bence Szechenyi szerint van egy fontos párhuzam is: míg Széchenyi István beleszületett gazdagságába, addig Tiborcz István házasság révén jutott vagyonhoz és befolyáshoz. Az újságíró úgy véli, hogy míg a 19. századi arisztokrácia egyes tagjai igyekeztek visszaadni a társadalomnak, addig az új elit inkább személyes haszonszerzésre és presztízsépítésre használja lehetőségeit.
Újságírás mint eszköz a hatalom ellenőrzésére
Bence Szechenyi Londonban él, és Európa-politikai témákra összpontosít. Úgy véli, ő hidakat nem tud építeni vagy könyvtárakat alapítani, de újságíróként a tolla révén képes hatást gyakorolni.
A kormánypárti vélemények szerint a Direkt36 dokumentumfilmje idegen érdekeket szolgáló támadás, de Szechenyi ezt visszautasítja. Szerinte a hatalom az újságírás hiteltelenítésére törekszik, mert tartalmilag nem tud belekötni a tényfeltáró riportba.
A film azonban nem idegen érdekek, hanem a magyar emberek szolgálatában született – jelentette ki.