május 05. hétfő
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Szentkirályi nem az egyetlen: így kaszálnak mellékállásból a budapesti fideszesek

Részletek


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
budapesti fideszesek   másodállás   összeférhetetlenség   etikai kódex   Szentkirályi Alexandra   Karácsony Gergely   Fővárosi Közgyűlés   politikai botrány   kormányzati befolyás   vagyonnyilatkozat

Botrány a Városházán: Kinek dolgoznak valójában a budapesti fideszesek?

Kettős játék a Fővárosi Közgyűlésben

A fővárosi politikai élet újra felbolydult: kiderült, hogy több budapesti fideszes képviselő nem csupán a Városházán dolgozik, hanem kormányközeli másodállásokból is jelentős jövedelemre tesz szert. Szentkirályi Alexandra esete nem egyedi: több frakciótársa is különböző kormányzati vagy ahhoz közeli pozíciókban kap fizetést.

Karácsony szigorított volna, de a Fidesz megakadályozta

Karácsony Gergely főpolgármester olyan módosítást terjesztett be, amely kimondta volna: a fővárosi képviselőknek Budapest érdekeit kell mindenek elé helyezniük, még akkor is, ha ez a saját pártjukkal szembeni fellépést igényel. A javaslat egyértelműen a fideszes képviselők összefonódásaira utalt, és tiltotta volna az anyagi vagy politikai függőséget a kormányzattól.

Milliós mellékes a közgyűlés mellett

Az idei vagyonnyilatkozatokból derült ki, hogy több fideszes képviselő havi szinten komoly összegeket kap tanácsadói, szövegírói vagy más jellegű munkáért a kormánypárttól. Szentkirályi Alexandra 1,7 millió forintért ad tanácsokat Kocsis Máténak, a Fidesz parlamenti frakcióvezetőjének, míg Szécsényi Dániel 1,1 millió forintért ír szövegeket a pártnak. A listán szerepel még Gulyás Gergely Kristóf, Radics Béla, és Szepesfalvy Anna is, akik szintén állami intézményekhez kötődő fizetéseket vesznek fel.

Etikai kódex vagy párthűségi nyilatkozat?

A Fidesz válaszul saját etikai szabályzatot kezdeményezett, amely szerint a fővárosi képviselők nem vállalhatnának másodállást, ha az befolyásolhatja függetlenségüket. Ezzel formálisan is gátat szabnának minden „idegen befolyásnak”. Az elképzelést kritizálók szerint ez inkább eszköz lenne a párthűség kikényszerítésére, semmint valódi etikai tisztogatás. - számolt be róla a nepszava

Feszültségtől izzó vita a közgyűlésben

A közgyűlés végül sem Karácsony, sem a Fidesz javaslatát nem fogadta el. A vitában erőteljes szóváltások zajlottak. Szentkirályi Alexandra felszólította a főpolgármestert, hogy indítson összeférhetetlenségi eljárást Kollár Kinga ellen, akit azzal vádolt, hogy „elárulta hazáját”. Kollár nem vett részt az ülésen, így válasz sem született. Déri Tibor szerint a Fidesz inkább önvizsgálattal kezdhetné az erkölcsös politizálást, míg Bujdosó Andrea a kormánypárt felelősségét firtatta az egészségügy és a szegénység ügyében.

Miért számít mindez Budapest jövője szempontjából?

A politikai feszültségek mögött komoly kérdések húzódnak: lehet-e egy várost hitelesen képviselni úgy, hogy közben a kormánytól érkezik a fizetés? Az összeférhetetlenség vádja nem csak egyéni, hanem rendszerszintű problémákra világít rá. A budapestiek pedig joggal várhatják el, hogy a városuk érdekében dolgozó politikusok függetlenek és elszámoltathatók legyenek.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink