november 22. péntek
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Szijjártó bepipult, újabb ország nagykövetét rendelte magához: Senkitől nem viseljük el...!

Fogynak a barátok


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Szijjártó Péter   Magyar kormány   Orbán Viktor   Fidesz   Politika   Oroszország   Grúzia   Svédország   Botrány   Választások


Szijjártó behívatta a svéd nagykövetet a feszültségek tisztázása érdekében

A Külgazdasági és Külügyminisztériumban kedden találkozott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a svéd nagykövettel, hogy tisztázzák a feszültségeket, amelyek Ulf Kristersson svéd miniszterelnök közelmúltbeli kijelentései miatt alakultak ki. A svéd miniszterelnök egy nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány képviselője valószínűleg Oroszország érdekében járt el Tbilisziben, ami a magyar kormány szerint elfogadhatatlan és megalázó állítás.

Szijjártó Péter a minisztérium közleményében hangsúlyozta, hogy az ilyen kijelentéseket a leghatározottabban vissza kell utasítani, mivel Magyarország nem fogad el külső beavatkozást saját érdekeinek és álláspontjának képviseletében. "Senkitől nem viseljük el, hogy megkérdőjelezze a magyar nemzeti érdekeket" – nyilatkozta a miniszter, utalva arra, hogy Magyarország nem egy "jawohl" (igenis) ország, és nem tolerálja mások beleszólását.

A nagykövetet arra kérték, hogy Svédország vezetői a jövőben tartózkodjanak a hasonló megjegyzésektől, amelyek nem alapulnak kölcsönös tiszteleten, és nem szolgálják a szövetségesi együttműködés javítását. Szijjártó szerint Orbán Viktor miniszterelnök látogatását Tbilisziben a brüsszeli liberálisok és egyes európai politikai körök sokszor nevetséges, máskor pedig szánalmas kritikái kísérték.

A feszültségek hátterében áll, hogy az oroszbarát grúz kormánypárt nemrégiben választásokat nyert, amelyeket sokan csalással elértnek tartanak. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, a független vizsgálat szükségességét hangsúlyozta, míg Orbán Viktor gratulált a grúz kormányfőnek, amit 13 uniós ország közös nyilatkozatban kritizált. A lengyel külügyminiszter a látogatást "Lenin-rendre való hajtásként" értékelte, ezzel is súlyosbítva a feszültséget.

Szijjártó a szerdai kormányülésen nyilatkozott arról is, hogy az utóbbi napok eseményei világosan megmutatták, a brüsszeli és európai liberális politikai elit nem tudja feldolgozni a grúziai választások eredményét, amelyek a nép egyértelmű döntését tükrözik. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Georgia nem kívánt második Ukrajna lenni, és a választási eredmények fájdalmasan érintik Brüsszelt.

A feszültségek tehát nemcsak a magyar-svéd kapcsolatokat, hanem a magyar politikai helyzetet és az EU-n belüli viszonyokat is megmutatják, amelyek tovább bonyolítják a nemzetközi diplomáciát.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink