Új vámháború fenyeget? Szijjártó Péter óvatosságra int a brüsszeli tervek kapcsán
Magyarország határozottan elutasítja az Európai Unió azon javaslatát, hogy válaszlépésként vámokat vezessenek be bizonyos amerikai árucikkekre. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint ez az intézkedés hazánkban mintegy 18 milliárd forintos áremelkedést idézne elő – ehelyett a párbeszédre és a megállapodás keresésére lenne szükség.
A magyar álláspont: el a kezekkel az extra vámoktól
A Külgazdasági és Külügyminisztérium által kiadott tájékoztatás szerint Szijjártó Péter az EU külkereskedelmi tanácskozását követően hangsúlyozta: ebben a feszült geopolitikai és gazdasági helyzetben nem engedhető meg az elhamarkodott döntéshozatal. Véleménye szerint az unió mostani válaszlépései akár további súlyos gazdasági következményekhez vezethetnek, amelyeket el lehetne kerülni, ha a felek a tárgyalóasztal mellett keresnének megoldást.
Nem kereskedelmi háborút, hanem együttműködést akarunk
Magyarország nem támogatja a kereskedelmi és vámháborús logikát az Egyesült Államokkal szemben. Számunkra az alacsony vámok jelentik a kívánatos utat, nem pedig a büntetőintézkedések – fogalmazott a miniszter. Hozzátette: elvárásuk, hogy az Európai Bizottság ne újabb akadályokat állítson a kereskedelem elé, hanem épp ellenkezőleg, a vámcsökkentés lehetőségét keresse Washingtonnal.
Miért aggódik Budapest?
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a brüsszeli javaslat elfogadása azonnali drágulást hozna több amerikai termék esetében. Példaként említette a kontaktlencséket és bizonyos kozmetikai termékeket, amelyek ára érezhetően megugrana, amennyiben a javasolt viszontvámok életbe lépnének. Ez pedig közvetlenül érintené a magyar vásárlókat, és több milliárd forintnyi többletkiadást jelentene.
Nincs egyedül Magyarország
A külügyminiszter arra is felhívta a figyelmet, hogy nem Magyarország az egyetlen tagállam, amely ellenzi a válaszvámokat. Szerinte egyre több ország képvisel hasonló nézőpontot, ami megerősítheti a tárgyalások fontosságát az Európai Unión belül is.
A kormány tehát egyértelműen a megegyezés útját támogatja, hiszen a gazdasági stabilitás és a fogyasztói árak kordában tartása most kiemelt fontosságú a jelenlegi nemzetközi környezetben.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!