Szlovákia Magyarországot is figyelmeztette: terrortámadás készülhet a Barátság kőolajvezeték ellen
Szlovákia belügyminisztere, Matús Sutaj Estok szombaton egy nyilvános rádióinterjúban bejelentette, hogy az ország hírszerzése olyan tevékenységeket észlelt, amelyek terrortámadás előkészületeire utalnak. A támadás célpontja a Barátság kőolajvezeték lehet, mely nemcsak Szlovákiát, hanem Magyarországot is érinti.
Terrortámadás előkészületei a Barátság kőolajvezeték ellen
Sutaj Estok közlése szerint a szlovák hírszerzés arra figyelmeztetett, hogy Magyarországon és Szlovákiában is tevékenykedhet egy szervezett csoport, amely a Barátság kőolajvezeték közelében végez terepfelméréseket, és egy esetleges terrortámadás előkészítésén dolgozik. Az információk szerint a cél az, hogy az országok kritikus infrastruktúráját, és ezen belül is a kőolajszállítást veszélyeztessék.
Politikai reakciók és kritikák
A belügyminiszter bejelentésére reagálva Juraj Krúpa, az SaS politikusa kételkedett Sutaj Estok állításaiban, és úgy véli, hogy a tárca csupán próbálja nyugtatni a közvéleményt. Szerinte a miniszter csupán azt próbálja hangsúlyozni, hogy mindent megtesznek a kritikus infrastruktúrák védelme érdekében, miközben a helyzet valódi súlyát nem hangsúlyozza megfelelően.
Több hónapos bizonytalanság a kőolajszállítással kapcsolatban
A Barátság kőolajvezeték működésével kapcsolatos bizonytalanság már hónapok óta téma volt. A Mol szeptemberben megállapodott a kőolajat szállító és a vezetéket üzemeltető felekkel, így a Mol-csoport továbbra is biztosítani tudja a kőolajellátást. A szállítmányok továbbra is Oroszország és Belorusszia irányából érkeznek.
Az idei év júliusában kezdődtek azok a problémák, amikor Ukrajna szankciókat alkalmazott az Oroszország felé irányuló kőolajszállítmányokkal szemben. Ez felvetette a kérdést, hogy Magyarország, Szlovákia és Csehország, akik mentesültek az uniós szankciók alól, milyen alternatív megoldásokat találhatnak az orosz kőolajra való függőségük csökkentésére.
A Mol számára kedvező fordulatot hozott, hogy a szállítási jogokat 2024 szeptemberében biztosították, így a cég az érintett kőolajmennyiséget a belorusz–ukrán határon átveszi.
A Barátság kőolajvezeték jelentősége
A Barátság kőolajvezeték Európa egyik legfontosabb kőolajszállító infrastruktúrája, amely Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát látja el orosz kőolajjal. A több mint 4000 kilométer hosszú vezeték Oroszországból indul, és a közép-európai országokat látja el kőolajjal. A csővezeték neve a Szovjetunió idejéből ered, amikor a szocialista országok közötti kőolajszállítást biztosította.
A vezeték Szamara városból indul, és belép Belaruszba, majd ott két irányba ágazik el: az egyik Magyarország, a másik Szlovákia felé halad. A szlovák ágon évente mintegy 20 millió tonna kőolaj halad át, amelyet Csehország is felhasznál. Az évi 70 millió tonna szállítási kapacitású vezeték tehát központi szerepet játszik az orosz és kazah kőolaj európai ellátásában.
Összefoglalás
Szlovákia belügyminisztere szerint a Barátság kőolajvezeték ellen készülhet terrortámadás, és ennek kapcsán figyelmeztette Magyarországot is. A szlovák és magyar határon fekvő infrastruktúra védelme kiemelt fontosságú, különösen figyelembe véve a közelmúlt eseményeit, amelyek a kőolajellátás biztonságát is érintették. A közvélemény és a politikai reakciók különbözőképpen értékelik a helyzetet, de a Barátság vezeték szerepe és jelentősége továbbra is megkérdőjelezhetetlenül kulcsfontosságú a közép-európai kőolajszállítások szempontjából.
Miért fontos a Barátság kőolajvezeték?
Szállítja az orosz és kazah kőolajat Magyarországra, Szlovákiába és Csehországba.
Több mint 4000 kilométer hosszú, és közvetlen kapcsolatot biztosít az orosz kőolajellátással.
A szovjet időkben a közép-európai országok kőolajellátásának biztosítására építették.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!