Ezeknek az embereknek elfelejtettek szólni, hogy milyen jó nekik Magyarországon
Idén karácsonykor is ételosztást szerveztek a Krisna-hívők a Népligetben, hogy segítsenek a rászorulóknak az ünnepek idején. Az akció december 26-áig tart, és szenteste napján is több száz ember állt sorban meleg ételért. A sorban állók között jellemzően középkorúak, idősek és családok voltak, sok gyerekkel együtt.
A Krisna-tudatú hívők Ételt az Életért Missziójának sajtóközleménye kiemelte a szegénység súlyos mértékét Magyarországon:
Az Eurostat szerint hazánkban 1,2 millió ember él rossz állapotú otthonokban, és 232 ezer háztartásból hiányzik a közművesítés, 328 ezer otthon pedig fűtetlen. A KSH adatai is megerősítik, hogy a szegénység és társadalmi kirekesztettség több millió embert érint, különösen vidéken és a nyugdíjasok körében.
A valóság és a kormányzati narratíva
Nagy Márton gazdasági miniszter nemrégiben azt nyilatkozta, hogy
nem tudják az emberek, hogy milyen jó nekik Magyarországon,
és szerinte a kormány ennél többet már nem tehet értük. Ezzel szemben a statisztikai adatok és az elemzések arra világítanak rá, hogy a szegénység 2024-ben tovább mélyült az országban.
A legfrissebb jelentések szerint a magyar szegények havi átlagos jövedelme mindössze 102 355 forint, amelyből lehetetlen biztosítani a megfelelő életszínvonalat. Hiába emelték a nyugdíjakat 6 százalékkal, azok reálértéke tovább csökkent, és már 250 ezer nyugdíjas él mélyszegénységben. A gazdasági különbségek drámaiak: ötvenből mindössze egy ember keresi meg az uniós átlagjövedelmet. - számolt be róla a 444.hu
Az ünnepek árnyoldala
Miközben sokaknak az ünnepek a bőségről és a családi együttlétről szólnak, rengeteg magyar számára a karácsony az éhezést és a nélkülözést jelenti. A Krisna-hívők ételosztása nemcsak élelmet ad a rászorulóknak, hanem ráirányítja a figyelmet a társadalmi problémákra is. Az ilyen kezdeményezések azonban nem pótolhatják a szociális rendszer hiányosságait, amelyek megoldása kormányzati felelősség lenne.
Mit tehetünk?
Az Ételt az Életért Misszió és más civil szervezetek munkája létfontosságú a legelesettebbek számára. Ugyanakkor az egyéni adományozás és önkéntesség mellett szükség lenne átfogó kormányzati intézkedésekre, hogy csökkenjenek a társadalmi egyenlőtlenségek és javuljanak az életkörülmények Magyarországon. Az ételosztások sora talán véget ér december 26-án, de a probléma továbbra is fennáll, és megoldást követel.