Milliókat könyveltek Gönczi Gábor cégének a háborús krízisalapból, de teljes a zűrzavar a támogatás körül
Tavaly több mint 55 millió forint támogatást ítéltek meg a Gönczi Gábor és felesége tulajdonában álló vállalkozásnak az ukrajnai orosz invázió következtében létrehozott krízisalapból. Azonban a támogatás körül számos kérdés merült fel, és teljes a zűrzavar a támogatás felhasználásával kapcsolatban.
55 millió forint támogatás a háborús krízisalapból
A támogatást a Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztérium (ma már Nemzetgazdasági Minisztérium) ítélte oda a TV2 híradósának, Gönczi Gábornak és feleségének. A pénzt az ingatlan-bérbeadással foglalkozó Rozmaring Garden Kft. kapta, amely tavaly januárban pályázott a háború gazdasági hatásainak enyhítésére létrehozott krízisalapból. Az alap célja a magyar vállalatok segítése volt, amelyek hátrányos helyzetbe kerültek az orosz-ukrán háború következményeként.
Elképesztő körülmény: a cég a háború után jött létre
Azonban a helyzetet bonyolítja, hogy a Gönczi házaspár cége még nem is létezett a 2022. február 24-i orosz-ukrán háború kitörésekor. A vállalkozást csak három hónappal később, a háború kezdete után alapították meg. Ezért a cég biztosan nem szenvedett hátrányt a harcok következtében, így a támogatás odaítélése kérdésessé vált. Az Európai Unió által jóváhagyott támogatási formában ugyanis előírás, hogy a kedvezményezett vállalkozásoknak igazolniuk kell, hogy a háború negatívan hatott működésükre.
Miért kapott támogatást a vállalkozás?
Gönczi Gábor ugyanakkor azt állítja, hogy a cég nem kapott támogatást, csupán hitelt igényelt, amit végül nem is vett fel. Hozzátette, hogy nem tudja, miért került a cég a háborús krízisalap támogatottjai közé. Az ügy körüli zűrzavar akkor vált igazán érdekesebbé, amikor a 24.hu érdeklődésére az illetékes minisztériumok nem adtak választ, helyette valaki átírta a cég támogatási adatát az Európai Bizottság magyar adatbázisában.
Támogatási program és a kérdőjelek
A 442 milliárd forint összegű, háborús gazdasági hatások enyhítésére létrehozott támogatási program keretében vissza nem térítendő támogatásokat, adókedvezményeket, tőkejuttatásokat és kölcsönöket is igénybe lehetett venni. A támogatást ágazattól függetlenül bármely olyan vállalkozás igénybe vehette, melyet hátrányosan érintett a háború gazdasági hatása, a pénzügyi szektort kivéve.
Zűrzavar a támogatás körül
A Gönczi házaspár cége kapcsán tehát sok a tisztázatlan kérdés, és a támogatás körüli zűrzavar még mindig nem került teljes mértékben feloldásra. Mivel az illetékes minisztériumok sem adtak választ, egyre inkább úgy tűnik, hogy a közpénzek felhasználása körüli átláthatóság kérdése fontosabbá válik. - számolt be róla a 24.hu
Mi történt a cég támogatási adatával?
Miután a 24.hu érdeklődésére senki nem reagált, néhány nappal később az Európai Bizottság magyar támogatási adatbázisában egy ismeretlen személy átírta a Gönczi házaspár cégének támogatási adatát, amely most már 9,8 millió forint támogatást tüntet fel. Az ilyen típusú módosítások és az átláthatóság hiánya tovább növeli a támogatás körüli zűrzavart.
Összegzés
A Gönczi Gábor és felesége tulajdonában álló vállalkozás számára odaítélt 55 millió forintos támogatás körüli kérdések továbbra is tisztázatlanok. A cég működését nem érte hátrány a háború miatt, mivel a vállalkozást jóval a háború kitörése után alapították, és a minisztériumok sem adtak választ az ügyben felmerült kérdésekre. A támogatás körüli átláthatóság és a szabályok betartása fontos kérdéseket vet fel a közpénzek felhasználásával kapcsolatban.
nyitókép: Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad Gönczi Gábornak a TV2 stúdiójában 2023. december 20-án. / 24.hu
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!