Az elmúlt hónapokban újabb jelentős lépést tettek a hazai radioaktív hulladékok kezelésében, amikor a kis- és közepes intenzitású radioaktív hulladékokat átszállították a püspökszilágyi tárolóból Bátaapátiba. A környezeti és biztonsági kihívások miatt az átmeneti tárolóból való eltávolításra már régóta szükség volt, és a szállítmányok mostantól rendszeresen érkeznek a Tolna megyei Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolóba (NRHT).
A Püspökszilágyi tároló, amelyet az 1970-es években építettek, hosszú évek óta küzd a biztonsági problémákkal. 1996 óta kizárólag nem atomerőműből származó intézményi hulladékokat fogadott. Az utóbbi években felmerült, hogy a tárolóban lévő hulladékok dokumentációja nem megfelelően vezették, és a csomagolási problémák is aggodalomra adtak okot. Ezen kívül a talajvíz trícium-szintje és a radiokarbon-értékek emelkedése is figyelmeztető jel volt.
A legfrissebb információk szerint az első szállítmányok már megérkeztek Bátaapátiba, ahol a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló (NRHT) várja az átmeneti tárolóból érkező hulladékokat. Az RHK Kft., a radioaktív hulladékokat kezelő cég, augusztus végén bejelentette, hogy az előkészítő munkálatok közel hat év után elértek a szállítási szakaszhoz. Az RHK Kft. által használt speciális járművek biztosítják a hulladékok biztonságos szállítását, megfelelve a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Megállapodás (ADR) előírásainak.
Az átmeneti tárolóból érkező hulladékok először a felszíni vasbeton medencékből kerülnek kitermelésre, majd átválogatják és újracsomagolják őket. A csomagokat ideiglenesen a tárolórészre helyezik, amely jelenleg megtelt, így szükséges az NRHT-ba történő szállítás. Az RHK Kft. tájékoztatása szerint az NRHT környezetvédelmi engedélye alapján akár 820 m³, vagyis 4 100 db 200 literes hordónyi hulladék szállítható. Azonban 2024-ben várhatóan csak 20-50 darab hordót szállítanak át évente, szállítmányonként maximum 16 db-ot.
A szállítási útvonal előre meghatározott: a hulladékok Püspökszilágytól kezdődően Kisnémedin, Váchartyánon, Vácot és Budapestet érintve haladnak, majd az M6 autópályán keresztül Bátaapáti felé vezetnek. Bármilyen külső ok miatt fellépő problémák esetén alternatív útvonalakat is figyelembe vesznek a biztonság érdekében.
A környezeti és közegészségügyi kockázatok minimalizálása érdekében az RHK Kft. kiemelt figyelmet fordít a szállítási biztonságra, biztosítva, hogy a radioaktív hulladékok ne kerüljenek a környezetbe. A hulladékok csomagolása és rögzítése szigorú előírások szerint történik, hogy megelőzzék a szállítás során bármilyen baleset következményeként fellépő problémákat.
Ez a lépés jelentős előrelépés a radioaktív hulladékok biztonságos kezelésében és végleges elhelyezésében, ugyanakkor folytatódik a helyi közösségek és szakértők tájékoztatása a folyamat előrehaladásáról.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!