Több milliárdos kifizetést blokkol Magyarország Ukrajnának addig, amíg nem indul meg az orosz kőolajszállítás
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Magyarország Blokkolja a Több Milliárdos Kifizetést Ukrajnának: A Lukoil Kőolajszállításának Kérdése
Magyarország egy jelentős lépést tett az Európai Unió keretein belül, amikor blokkolta az Ukrajnának szánt 6,5 milliárd forintos kifizetést, amely az Európai Békekeretből származó fegyverszállítási ellentételezésként került volna kifizetésre. A döntés középpontjában a Lukoil kőolajszállításának kérdése áll, amelynek zavartalan áramlása kulcsfontosságú Magyarország és Szlovákia energiaellátása szempontjából.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ATV Híradónak adott nyilatkozatában részletezte, hogy Magyarország addig nem engedi át a kifizetést, amíg Ukrajna nem biztosítja a Lukoil kőolaj zavartalan áramlását az országon keresztül Magyarországra. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a két ország, Magyarország és Szlovákia energiaellátása komoly veszélyben van, mivel a kőolajimport jelentős része, Magyarországon 33%, Szlovákiában pedig körülbelül 40-45%, az orosz Lukoiltól származik, amelyet Ukrajnán keresztül szállítanak. -számolt be róla a 24.hu
Szijjártó szerint az Európai Bizottságnak nyomást kell gyakorolnia Ukrajnára, hogy helyreállítsa a Lukoil szállításait. A külügyminiszter arra is kitért, hogy a MOL-lal közösen dolgoznak azon, hogy megtalálják a jogi és technikai megoldásokat az ország hosszú távú energiaellátásának biztosítására, ha az ukrán fél nem lép.
Az ügy nemcsak technikai és gazdasági, hanem politikai feszültségeket is szült. Szijjártó arról számolt be, hogy Brüsszelben a nem háborúpárti politikai tábor, élükön Josep Borrell főképviselővel, „hisztérikus reakciókat” tanúsított, amiért a magyar miniszterelnök békemissziót folytatott. Szijjártó szerint az európai politikai elit frusztráltsága abból ered, hogy az elmúlt két és fél év politikai stratégiája nem volt sikeres, és a jövőben felelősséget kell vállalniuk az elhibázott döntésekért.
A helyzet bonyolultságát tovább fokozza, hogy a következő hónapokban az EU külügyminiszteri találkozója is várható, ahol a magyar helyzet és az energiaellátási problémák központi szerepet játszhatnak. Magyarország és Ukrajna közötti feszültségek és a Lukoil szállításának jövője hatással lehet az európai energiaellátás stabilitására is, ami a régió geopolitikai helyzetére is kihatással lesz.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!