november 21. csütörtök
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Több százezer magyar ihatott mérgező csapvizet, mutatjuk, kik az érintettek

Továbbra is vannak olyan települések, ahol komoly a probléma


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Ivóvíz   Magyarország   Magyar kormány   Politika   Egészség   Botrány   Bulvár   Minőség   Betegség   Vizsgálat

Több százezer magyar ihatott mérgező csapvizet, mutatjuk, kik az érintettek

Magyarországon a csapvíz minősége jellemzően jó, ám egyes településeken még mindig komoly problémák vannak az ivóvíz tisztaságával. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) friss, tavalyi évre vonatkozó jelentése alapján, szinte mindenhol tiszta csapvíz folyik, azonban továbbra is akadnak olyan helyek, ahol az arzéntartalom miatt mérgezővé válhat a víz.

Hol lehetnek problémák a csapvízzel?

A NNGYK 2023-as ivóvízminőség-jelentése szerint az országos vízellátás továbbra is kedvező, ugyanakkor az ivóvízminőség szintje valamelyest romlott az előző évekhez képest. Az adatok szerint a lakosság 95,5%-a számára biztosított a közüzemi ivóvízellátás, ami alacsonyabb a 2022-es és 2021-es értékeknél. Az ivóvízminőség az esetek 99-100%-ában megfelelő eredményt mutatott a tavalyi minták alapján, azonban az alábbi problémák továbbra is fennállnak:



Mi a helyzet a legnagyobb problémás területekkel?

A legnagyobb arzénszennyezéssel rendelkező települések a Csongrád-Csanád vármegyében találhatóak. A 2023-as jelentés alapján kilenc településen mérték a határértéknél magasabb arzénszintet, amelyek az alábbiak:



A jelentés szerint ezen települések lakói kockázatnak vannak kitéve, mivel a vízben található arzén, amely a hosszú távú fogyasztás során egészségügyi problémákat okozhat. Azonban nem csak az arzén, hanem az ólom is komoly kockázatot jelenthet.

Ólom a csapvízben: Hol vannak a legnagyobb veszélyek?

Az ólomkockázat szintje különösen fontos kérdés, hiszen a csapvíz ólomtartalma elsősorban az épületek belső vízvezeték-hálózatából származik, ami a lakóházak tulajdonosainak felelőssége. Az NNGYK jelentése szerint az ólom magas vagy nagyon magas kockázatát körülbelül 80 ezer lakóház és 455 ezer lakás jelenti. A becsült érintett lakosság száma pedig közel 746 ezer fő. A vízvezetékek cseréje a tulajdonosok felelőssége, ám a probléma még mindig jelentős, mivel sok helyen elöregedtek a vízvezetéki rendszerek.

Mit tehetnek az érintettek?

Bár az országos helyzet összességében kedvező, az érintett településeken a lakosoknak különösen oda kell figyelniük a víz minőségére, és szükség esetén vízszűrőt használniuk, vagy alternatív vízellátási megoldásokat keresniük. Az ólom- és arzénszennyezés elkerülése érdekében az érintett területeken különösen fontos a helyi vízhálózat karbantartása és a lakosság tájékoztatása.

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink