Törvénymódosítást kezdeményezett az LMP: durván megemelné a polgármesterek fizetését
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Megemelné a főpolgármester és a polgármesterek fizetését az LMP
Az LMP frakció törvénymódosítást kezdeményezett, amely jelentősen megemelné a főpolgármester, a kerületi és megyei jogú városok, valamint a kisebb települések polgármestereinek fizetését. A párt szerint a polgármesterek fizetése már közel tíz éve változatlan, miközben az infláció – csak 2023-ban – közel húsz százalékos volt, ami súlyosan érinti a közszféra dolgozóit, köztük az önkormányzati vezetőket.
Jelenleg a törvény szerint a miniszterek és az országgyűlési képviselők fizetését a nemzetgazdasági átlagbérhez viszonyítva határozzák meg, míg a polgármesterek és más önkormányzati vezetők tiszteletdíja nominális alapon kerül megállapításra. Az LMP szerint ez igazságtalan, hiszen a főpolgármester – aki egy 450 milliárd forintos költségvetéssel rendelkező várost vezet, és komoly jogosítványokkal rendelkezik – jelenleg kevesebb fizetést kap, mint a parlamenti képviselők alapbére.
Az LMP érvei a fizetésemelés mellett
A párt közleménye szerint a törvénymódosítás nem csupán anyagi, hanem szimbolikus jelentőségű is. Ha a parlament elfogadná az LMP javaslatát, azzal elismerné az önkormányzati vezetők munkájának fontosságát, ezzel is hozzájárulva a helyi önkormányzatok megbecsüléséhez. Az LMP hangsúlyozza, hogy a polgármesterek fizetésének növelése nem csupán motivációt jelentene a jelenlegi vezetők számára, hanem vonzóbbá tenné a politikai pályát új jelöltek számára is, akik hajlandóak lennének részt venni a közéletben. A párt szerint mindez hosszú távon hozzájárulhatna a korrupció visszaszorításához is, hiszen megfelelő bérezés mellett kevesebb politikai szereplő lenne rákényszerítve, hogy más úton próbáljon extra bevételhez jutni. A Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése – új kihívások előtt
A pénteken megalakuló Fővárosi Közgyűlés különösen feszült politikai helyzetben kezdi meg munkáját. Karácsony Gergely főpolgármesternek eddig nem sikerült stabil többséget maga mögé állítania, ami a jövőbeni döntéshozatalt nehezítheti. Minden egyes javaslat mögött hosszas alkudozás állhat, ami lassíthatja a főváros működését, ugyanakkor az LMP szerint egy újfajta, demokratikusabb politikai kultúra is kialakulhat, ahol minden döntés széleskörű konszenzuson alapul.
Az alakuló ülés egyik fő napirendi pontja a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) új rendészeti feladatainak kialakítása lesz, de szó esik majd a fővárosi állatvédelem és a hajléktalanellátás kérdéseiről is, melyek mind érzékeny politikai és társadalmi témák.
Az LMP törvénymódosítási javaslata tehát nemcsak a polgármesterek anyagi elismeréséről szól, hanem egy átfogóbb politikai üzenet is, amely a közszféra vezetőinek megbecsülését és a demokratikus döntéshozatalt kívánja előtérbe helyezni.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!