december 04. szerda
Facebook
TheNews
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Utcára került emberek: Több száz munkahely szűnt meg a hazai akkugyárakban

Ebből még könnyen baj lehet


Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Akkumulátorgyár   Munkanélküliség   Orbán Viktor   Fidesz   Orbán kormány   Politika   Botrány   Elbocsátás   Kína   Vendégmunkások

Több száz munkahely szűnt meg a hazai akkumulátorgyárakban

Az elmúlt hónapokban jelentős létszámcsökkenést regisztráltak Magyarországon a Samsung és az SK akkumulátorgyáraiban, ami több száz alkalmazottat érint. A cégnyilvántartás adatai alapján a Samsungnál több mint 200 fővel, míg az SK-hoz kapcsolódó két vállalatnál több mint 300 fővel csökkent az alkalmazottak száma. Ez a Samsung esetében 6 százalékos, az SK esetében pedig 8 százalékos létszámcsökkenést jelent. A *Telex* becslései szerint, ha a munkaerő-közvetítőkön keresztül foglalkoztatott dolgozókat is figyelembe vesszük, a megszűnt állások száma elérheti akár a több ezret is.

A Samsung megkeresésre nem reagált, míg az SK azt nyilatkozta, hogy 2024 egészét tekintve ideiglenes létszámcsökkenés tapasztalható náluk. A vállalat szerint ez annak tudható be, hogy a korábban kölcsönzött munkaerő egy része már nem dolgozik náluk. Hangsúlyozták azonban, hogy további jelentős elbocsátásokra vagy csoportos létszámleépítésre nem került sor.

Az akkumulátoripar helyzete Magyarországon nem csupán a munkahelyek számában bekövetkezett változásokon mérhető, hanem a termelési statisztikákon is tükröződik. A legutóbbi ipari adatok szerint augusztusban kétéves mélypontra süllyedt a magyar akkumulátorgyártás: a termelési érték 24 százalékkal csökkent a 2023-as év hasonló időszakához képest. Míg 2022 augusztusában 206 milliárd forintot, 2023-ban még 285 milliárd forintot ért el a termelési érték, idén augusztusra mindössze 192,338 milliárd forintot regisztráltak a gyárak.

Az iparág jövője kérdéses


Az akkumulátorgyártás világszerte gyors ütemben bővül, hiszen a zöld energia iránti kereslet növekedésével egyre fontosabbá válnak az energia tárolására alkalmas technológiák. Magyarországon is jelentős beruházásokat láthattunk ezen a területen az elmúlt években, és az akkumulátoripar az ország egyik kiemelt iparágává vált. Az utóbbi időben azonban a visszaeső termelési adatok és a megszűnt munkahelyek kérdéseket vetnek fel az ágazat hazai fenntarthatóságával kapcsolatban.

A változások mögötti okok

A visszaesést több tényező is magyarázhatja. Az iparág sajátos piaci kihívásokkal szembesülhet, például alapanyaghiánnyal vagy a világgazdasági helyzet változásából adódóan a kereslet ingadozásával. Ezenkívül az új technológiák és az energiatárolás új módjainak kifejlesztése, illetve a fenntarthatóságot célzó szabályozások is befolyásolhatják a gyártási kapacitásokat és az alkalmazotti létszámot.

Az akkumulátorgyárakban történt leépítések hátterében az is állhat, hogy a kölcsönzött munkaerő szerepe egyre fontosabbá vált az ágazatban, ami rugalmasabb létszámkezelést tesz lehetővé a vállalatok számára, különösen akkor, ha a piac kereslete ingadozik. Az SK nyilatkozata szerint a kölcsönzött munkaerő csökkenése csak ideiglenes, ami arra utalhat, hogy a gyártók hosszabb távon még mindig bíznak a magyar piacon.

Összegzés

A hazai akkumulátorgyárakban tapasztalható elbocsátások és a gyártási volumen visszaesése új kihívások elé állítja a magyar ipart. Az akkumulátoripar jövője kérdéses lehet, ugyanakkor a zöld átállás és az elektromobilitás iránti növekvő kereslet hosszabb távon stabilizálhatja az ágazatot. Az elbocsátások mértéke és a gyártási adatok visszaesése mindazonáltal felvetik a kérdést, hogy a hazai akkumulátorgyártás milyen módon tud alkalmazkodni a változó piaci környezethez.

nyitókép illusztráció forrás google

TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink
TOP 6 Hírünk
Legfrissebb Híreink