Üzemanyagválság felé halad Magyarország, kiadták a figyelmeztetést
Kattints a hírhez tartozó címkékre:
Üzemanyagválság fenyeget Magyarországon: Kiadták a figyelmeztetést
Magyarország üzemanyagválsággal nézhet szembe az elkövetkező hetekben, amely magas üzemanyagárakat és akár áramkimaradásokat is eredményezhet. Az ukrán döntés, amely megtiltotta az orosz Lukoilnak a nyersolaj szállítását a tranzitvezetéken keresztül, komoly hatással van az ország nyersolajimportjára. A Politico szombat délelőtti cikke egy magyar szakértő véleménye alapján részletezi a helyzetet, mely szerint Magyarország nyersolajimportjának mintegy harmada, az orosz import felét érinti a döntés.
Fokozott ellátásbiztonsági kockázatok
A Portfolio már csütörtökön felhívta a figyelmet a friss ukrán szankciós döntés fokozott ellátásbiztonsági kockázataira, míg pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője válságra figyelmeztetett. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elismerte, hogy a helyzetet csak rövid távon sikerült stabilizálni, de közép távon már gondok lehetnek, ezért sürgősen megoldást kell találni. Az ukránok mutattak némi hajlandóságot az engedményre, de ez egyelőre nem vezetett eredményre. - számolt be róla a portfolio
Az ukrán intézkedések hatásai
Az ukrán intézkedések súlyos helyzetet teremthetnek Magyarországon, amint azt Ilona Gizińska, a Centre for Eastern Studies kutatója kifejtette a Politico-nak. Szerinte a magyarok heteken belül égbe szökő energiaárakkal és áramhiánnyal szembesülhetnek, ha a kormány nem talál valamilyen megoldást. A Center for Research on Energy and Clean Air adatai szerint Magyarország csak idén áprilisban közel negyedmilliárd eurót költött orosz nyersolajra és gázra.
Áramhiány lehetséges oka
A nyersolajszállítások egy részének kiesése miatt a finomított termékek mennyisége csökkenhet, ami áramhiányt okozhat. Magyarországon vannak olajalapú áramtermelő egységek is, amelyeket rendszeresen használnak a hőhullámok idején az esti áramfogyasztási csúcsok idején. A MAVIR adatai szerint az olajalapú áramtermelés este 6-9 óra között nagyjából 100 MW-ot tesz ki, ami bár nem sok, de segít az esti megnövekedett áramigények kielégítésében.
Ukrajna és a szankciók
Inna Sovszun, az ukrajnai ellenzéki, EU-párti Holosz párt törvényhozója szerint Ukrajna saját kezébe vette az ügyet, mivel a 2022 nyarán született uniós oroszellenes szankciós csomagban felmentést kapott Magyarország, Szlovákia és Csehország az orosz vezetékes olaj embargója alól. Sovszun szerint Magyarország és Szlovákia nem haladt előre az orosz olajról való leválás témájában, és az EU-nak valódi szankciókat kellene bevezetnie az orosz olajvezeték ellen.
Magyarország alternatív megoldásai
A kialakult helyzet miatt a magyar kormány tárgyalhatna további importról a Rosznyeft-tel, vagy növelhetné a horvátországi szállítást az Adria csővezetéken keresztül. Emellett felszabadíthatná a stratégiai vésztartalékának egy részét is. Az Adria vezeték kapacitáskorlátja azonban hátráltathatja a teljes ellátást, és a horvát vezetéküzemeltető díjemelése is növeli az importköltségeket. Tovább bonyolítja a helyzetet a feszült magyar-horvát energetikai viszony.
Kilátások
A jelenlegi helyzet alapján Magyarország kénytelen lesz gyors és hatékony megoldásokat találni az üzemanyagválság elkerülésére. A következő hetek kritikusak lehetnek, és az energiaárak drasztikus emelkedése komoly gazdasági és társadalmi hatásokkal járhat. A kormányzatnak mindent meg kell tennie, hogy biztosítsa az ország energiaellátását és minimalizálja a lakosságra és az iparra nehezedő nyomást.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!