![]() |
|
Windisch László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke hosszú interjút adott a 444.hu-nak a Magyar Nemzeti Bank körül kirobbant botránnyal kapcsolatban. A beszélgetés középpontjában az MNB alapítványainak működése, a több százmilliárdos vagyonnal való gazdálkodás és Matolcsy György szerepe állt.
Az ÁSZ vizsgálata nem állapított meg büntetőjogi felelősséget Matolcsy György részéről. Windisch szerint:
nem volt sem kuratóriumi, sem felügyelőbizottsági tag az alapítványban, de a befektetéseket végrehajtó céghálózatban, alapkezelőkben, különböző kft.-kben sem volt vezető tisztségviselő.
A gyanús tranzakciók mögött így más szereplők felelőssége merülhet fel, de a végső döntést a nyomozóhatóság hozza meg.
Windisch László nem tartja bűnnek a fényűzést, de szerinte egy vagyonos ember szemlélete sokat elárul a prioritásairól.
Ha nekem asztalosként kiemelkedő profitom lenne, biztos, hogy nem Porschét vagy Ferrarit vennék, hanem technológiát, és felépíteném Közép-Európa leghatékonyabb faipari üzemét.
A nyilatkozat burkoltan utalhat Matolcsy luxuséletvitelére is, amely sokak szemében szimbolizálja az MNB körüli zavaros ügyeket.
Sokan megkérdőjelezték, miért éppen most robbant ki az alapítványokkal kapcsolatos jelentés. Az ÁSZ-elnök szerint ennek kizárólag jogszabályi okai vannak. A jelentés közzététele technikai lépésekhez kötött, így idő kellett a zárómegbeszélésekhez és véleményezéshez.
Kifejezetten örülök, hogy a jelentés már az új jegybankelnök hivatali ideje alatt látott napvilágot
– mondta Windisch, aki szerint ez segített elkerülni a piaci sokkot.
Az ÁSZ elnöke elismerően nyilatkozott az új jegybankelnökről, Varga Mihályról. Szerinte Varga komolyan veszi a visszásságok feltárását, amit az is mutat, hogy már több feljelentést is tett. Ugyanakkor hozzátette: a teljes helyzet átlátásához még idő kell.
A beszélgetés egyik legerősebb pontja az volt, amikor szóba került az alapítvány GTC részvényeinek megvásárlása. Windisch szerint a döntést előkészítő anyag szinte értékelhetetlen volt.
200 milliárdot meghaladó befektetésről volt szó... ilyen szakmaiatlan, döntésre alkalmatlan előterjesztést még nem nagyon láttam.
Ráadásul a vásárlás során 30 százalékos prémiumot is fizettek, ami további kérdéseket vet fel.
Felmerült a kérdés, vajon Windisch képes lesz-e elfogulatlanul vizsgálni a TISZA Párt ügyeit, tekintve, hogy párkapcsolatban él Varga Judittal. Az ÁSZ elnöke határozottan elutasította a vádakat:
Én a magánéletet sohasem kevertem a munkával, ebben következetes vagyok, és mástól is ezt várom el.
Állítása szerint semmilyen vizsgálat nincs folyamatban a TISZA ellen, hiába hangoztatja ezt Magyar Péter.
Az interjú végén az Integritás Hatóság elnökének ügye is szóba került. Bár hivatali visszaéléssel és hűtlen kezeléssel gyanúsítják, Windisch nem lát okot a bírósághoz fordulásra.
A jogszabály szerint egyébként csak a hivatali visszaélés ad alapot az eljárásra, a hűtlen kezelés nem.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|