A jövő évi költségvetés a kormány új gazdaságpolitikáját tükrözi, melynek központjában a gazdasági semlegesség áll. A pénzügyminiszter, Varga Mihály a Kossuth rádióban elmondta, hogy a rezsivédelmi alapot megszüntetik, de a rezsicsökkentett árak továbbra is megmaradnak. A rezsitámogatási intézkedések pedig az önkormányzatok, vállalkozások és családok számára a különböző tárcák fejezeti költségvetésein keresztül biztosítottak maradnak.
A rezsivédelmi alapot 2022-ben hozták létre a kormány „extraprofitadók” bevételeiből, hogy az emelkedő világpiaci árak hatásait enyhítsék és megőrizzék a rezsicsökkentés előnyeit.
A 2025-ös költségvetés fő pillérei
Varga Mihály kifejtette, hogy a 2025-ös költségvetés három fő pilléren nyugszik:
A jövedelmek vásárlóerejének növelése
A megfizethető lakhatás biztosítása
A kis- és középvállalkozásokat támogató Demján Sándor-program
A költségvetés célja, hogy a gazdasági növekedésen alapuló több éves bérmegállapodás biztosítja a 400 ezer forintos minimálbért és az egymillió forintos átlagbért. A kormány 3,4%-os gazdasági növekedéssel számol, ami lehetővé teszi, hogy a bérek reálértékben is növekedjenek 2025-ben.
A kisvállalkozások támogatása
A legnagyobb újítást a költségvetés tőkejuttatása jelenti, amely a kis- és középvállalkozások számára biztosít tőkét, hogy új piacokra lépjenek, beruházzanak és növekedjenek. Varga Mihály hozzátette: „2025 a kisvállalkozások megerősítésének éve lesz.”
A lakhatás kérdése is kiemelt szerepet kapott a költségvetésben. A magyar családok vagyona jellemzően ingatlanokban összpontosul, ezért a kormány otthonfelújítási programokat indít, amelyek növelhetik az ingatlanok értékét. Ezen kívül a fiatalok számára 150 ezer forintos adókedvezményt adnak azoknak a munkáltatóknak, akik hozzájárulnak alkalmazottaik lakbéréhez.
A fiatalok számára elérhető piaci lakáshitelkamatot és kollégiumépítési programot is terveznek, hogy segítsék a lakhatási problémák megoldását.
Családtámogatás és adókedvezmények
A gyermekek után járó adókedvezmény mértékét két lépésben duplázni fogják. A kormány célja, hogy a 2010 után bevezetett támogatási forma értéke megmaradjon. Emellett számos további adókedvezményt is bevezetnek, például az első házasok kedvezményét, a 25 év alattiak személyi jövedelemadó-mentességét, és a 30 év alatti, gyermeket vállaló nők adómentességét. Az összes ilyen kedvezmény várhatóan 440 milliárd forintot hagy a családoknál 2025-ben.
Beruházások és gazdasági növekedés
A kormány a jövő évi költségvetésben szeretné folytatni az elindított beruházásokat és új projekteket is támogatni. Varga Mihály példaként említette a diósgyőri vár komplex fejlesztését, a záhonyi vágányfelújítást és a Szeged–Röszke vasútvonal felújítását. Emellett 480 milliárd forintot fordítanak új beruházásokra, mint például az Óbudai Egyetem új campusának kialakítására és a mohácsi nemzeti emlékhely létrehozására.
Infláció és gazdasági célok
Varga Mihály elmondta, hogy a kormány 2025-ben 3,2%-os éves átlagos inflációval számol. Remélik, hogy az új gazdaságpolitika segíteni fogja a fogyasztói és vállalkozói hitelek kamatainak csökkentését, ami növelni fogja a beruházásokat és a fogyasztást, így erősítve a gazdaságot és a gazdasági növekedést.
A pénzügyminiszter végül megjegyezte, hogy a Magyar Nemzeti Bank továbbra is kulcsszereplője marad az infláció és az árfolyampolitika alakításának.
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!