Kategóriától függően tavaly év végén a katonák és a honvédelmi alkalmazottak 400 ezer vagy 750 ezer forintos teljesítményjuttatást kaptak – derült ki a Honvédelmi Minisztérium közérdekű adatigénylésre adott válaszából. Ezzel szemben a rendvédelmi dolgozók, például a rendőrök és börtönőrök, nem részesültek év végi pluszpénzben, és a januári fizetésemelésüket az infláció nagyrészt lenullázta. A bérrendezési program ráadásul több mint 13 ezren kimaradnak belőle.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára szerint a kormány mindig számíthatott a rendvédelmi dolgozókra, de az állomány számára indokolatlanul kevesebb pénz jár a szolgálataikért, különösen a katonákhoz képest.
A Honvédelmi Minisztérium közérdekű adatigénylésre adott válasza szerint a teljesítményjuttatást az Adaptive Hussars 2023 elnevezésű hazai rendezésű nemzetközi gyakorlaton részt vevő aktív katonaállomány és a honvédelmi alkalmazotti állomány kapta. Az elnevezett csoport bruttó 750 ezer forintot, míg a többi állomány 400 ezer forintot kapott, és ezeket a juttatásokat a minisztérium saját költségvetéséből fedezte.
Bárdos Judit, a Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke elfogadhatatlannak nevezte, hogy míg a katonáknak nagy összegek jutottak, addig a rendvédelmi dolgozók semmilyen plusz juttatást nem kaptak év végén. A januári béremelésük sem pótolja a veszteségeiket, hiszen az infláció nagyrészt már elvitte azt.
A rendvédelmi dolgozók bérezési problémái a továbbiakban is fennállnak, például a rendőrségnél csak a hivatásos állomány részesül a fizetésemelésben, míg a RIASZ-osok és a munkavállalók kimaradnak a 2022-ben indult bérrendezési programból. A rendőrségnél mintegy 13-14 ezren dolgoznak ezen a területen, így sokuknak nem érkezik emelés a béreikbe.
A rendvédelmi dolgozók januári béremelése része egy 2022-ben kezdődött folyamatnak, ahol a tiszthelyettesek és tisztek fizetése jelentősen emelkedett. Azonban a nettó fizetések alacsonyabbak maradtak a kívánatos szint alatt, és a szakszervezetek évek óta küzdenek az illetményalap egységesítéséért. A bérproblémák miatt egyre kevesebben választják a rendőrségi pályát, és tavaly mindössze 470 fiatal jelentkezett a tiszthelyettesek utánpótlását biztosító kétéves technikumi iskolákba.
Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb honvéd, annak ellenére, hogy magasabb bérezést kap, nehéz helyzetben van, mivel tavaly sokan elvesztették állásukat, és az új munkahely megszerzése is komoly nehézségeket okozott. A honvédek bére bruttó 737 ezer forint volt, ami azonban a bérfeszültségek miatt problémákat okozott egyes területeken.
A korábban kialakult felháborodások mellett a rendőrök és a katonák körében a koronavírus-járvány alatt meghatározott éjszakai pótlék is botrányt okozott, hiszen a katonák jóval magasabb összeget kaptak éjjelente a rendőrökkel összehasonlítva. A bérek eltérése az illetményalapnál kezdődik, amely a rendőrök esetében 38 650 forint, míg a honvédeknél 44 600 forint. A szakszervezetek régóta küzdenek az illetményalap egységesítéséért annak érdekében, hogy azonos szintű bérezés és pluszjuttatások legyenek mindkét csoportnál.
|