NE!
WS
            

Hadházy azt javasolta Magyar Péternek, hogy tegyen önfeljelentést néhány korábbi szerződés miatt, Magyar Péter rögtön reagált




Hadházy Ákos posztját változtatás nélkül közöljük:

A Diákhitel Központ némileg meglepően, de a NER-től megszokott, pofátlan módon tagadta meg az Átlátszónak az adatszolgáltatást a Központ korábbi igazgatója által aláírt propaganda szerződések fontos részleteiről. Nekik legalább válaszoltak, nekem eddig még nem...
Ez azért meglepő, mert Rogánék elvileg a cég korábbi igazgatóját most nem nagyon szeretik. Ezért gondolom, hogy nem nagyon akarnák őt védeni a túlárazott szerződésekről szóló részletek kiadásának megtagadásával. A 800 millió forint (!) összegű szerződésekről maga a korábbi igazgató ismerte el, hogy feleslegesen és drágán rendelte a szolgáltatásokat és ez a hűtlen kezelés klasszikus definíciója.
Azonban ha kiadnák a szerződések részleteit, azzal nem csak ennek a potom 800 millió ellopott pénznek a részletei derülnének ki, hanem a Rogán-Balásy elkövető páros százmilliárdos nagyságrendű csalásába kapnánk mély betekintést. Éppen ezért lenne célszerű, ha a Diákhitel Központ pártalapítást tervező korábbi igazgatója önfeljelentést tenne - bár bízzunk benne, hogy az Átlátszó is megnyeri a pert.

Haházy Ákos posztjára hozzászólásban reagált Magyar Péter melyet szintén változtatás nélkül közlünk:

Képviselő Úr, ahogy azt pontosan tudja, számtalan feljelentés született az ügyben és folynak is az eljárások. Áldott Húsvétot!


Hadházy Ákos az átlátszó cikkére hivatkozott posztjában:

Átlátszó: Perelünk a Diákhitel Központ által kötött kommunikációs szerződések árlistáiért


„Az egységárakat tartalmazó árlistákat – tekintve, hogy a szerződő partner ezeket üzleti titokká nyilvánította – sajnos nem tudjuk a rendelkezésére bocsátani.” Ezt a választ kaptuk a közpénzből működő, állami tulajdonú Diákhitel Központtól, amikor a Lounge Design és a New Land Media nevű Balásy-cégekkel között szerződéseket kértük ki azok minden mellékletével együtt. Mivel véleményünk szerint a válaszadással indokolatlanul húzták az időt 30 napig, panaszt nyújtottunk be Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH), emellett pert indítunk az állami céggel szemben a kért közadatokért.

Magyar Péter, a Diákhitel Központ volt vezetője február elején a Partizánnak adott interjújában többek között azt mondta, azért távozott 2022-ben a Diákhitel Központ Zrt. éléről, mert szóvá tette, hogy a kormányzati kommunikációt végző Balásy Gyula-féle cégek, a Lounge Design illetve a New Land Media rossz minőségű munkát végeztek a Zrt.-nek, ráadásul „a piaci árnál háromszor, olykor hatszor drágábban”. Emiatt Magyar – saját bevallása szerint – többször is megtagadta a megrendelések aláírását és a kifizetéseket. Ezeknek az állításoknak próbáltunk utánajárni, de rosszhiszemű joggyakorlásba ütköztünk.

Ahogy arról februárban beszámoltunk, a Diákhitel Központ oldalára és az ekr.gov.hu-ra felöltött szerződésekből rögtön kiderült, hogy Balásy két cége 2019 és 2022 között 811 millió forint értékben kötött szerződéseket a Diákhitel Zrt.-vel, és ebből kettőt biztosan Magyar írt alá. Igaz ugyanakkor, hogy az utolsó, 2022 májusi szerződést már nem ő, hanem a két vezérigazgató-helyettes írta alá, röviddel Magyar munkaviszonyának megszüntetését megelőzően.

Csakhogy a mellékletek közül a legfontosabbak sehova nem voltak feltöltve, ezért a következő közadatigénylést küldtük el a Diákhitel Központnak február 12-én:

„Kérem, hogy elektronikus másolatban küldjék meg részemre a Lounge Design Kft., a New Land Media Kft. illetve a Diákhitel Központ Zrt. között kötött szerződések másolatát azok összes mellékletével együtt a 2018.01.01-2022.12.31. közötti időszakra vonatkozóan. Továbbá kérem, hogy – ugyanezen időszakra vonatkozóan – küldjenek meg minden olyan iratot, amelyek az említett cégekkel kapcsolatos szerződések megkötése során keletkeztek (pl. előzetes árajánlatok stb.), valamint a megbízások teljesítésére vonatkoznak, különös tekintettel a teljesítésigazolásokra, az egyedi megbízásokra és az egységárakra.”

A Diákhitel Központ a 15 napos határidő lejártáig nem válaszolt, ezért felszólítottuk őket a válaszadásra. Ezt követően (február 28-án) azt a választ kaptuk, hogy megvizsgálták az adatigénylésünket, de az olyan „jelentős terjedelmű, illetve nagyszámú adatra vonatkozik”, hogy az adatigénylés teljesítésének határidejét 15 nappal meghosszabbítják.

Majd még 15 nap múlva (március 13-án) közölték, hogy

az általunk kért szerződések fent vannak a Diákhitel Központ honlapján, töltsük le onnan;
az egységárakat tartalmazó árlistákat – „tekintve, hogy a szerződő partner ezeket üzleti titokká nyilvánította” – nem tudják a rendelkezésére bocsátani,
minden más dokumentumot pedig a Diákhitel Központ Zrt. székhelyén tekinthetünk meg.
Mivel a dokumentumokban az árak nélkül érdemi információ nem szerepelhet, ezért a betekintéssel egyelőre nem kívántunk élni.

Panaszt tettünk ugyanakkor a NAIH-nál rosszhiszemű joggyakorlás miatt, illetve bepereljük a Diákhitel Központot a ki nem adott adatok miatt.

A NAIH-nál jeleztük, hogy véleményünk szerint az a tény, hogy a szerződések fent vannak a honlapon, illetve hogy az árlista nem adható ki, már 15 nap elteltével (sőt, a beadás igénylésének napján) is tudható lehetett a Diákhitel Központ számára. Ezt támasztja alá, hogy a honlapon található szerződések azon mellékletei, amelyek az árlistákat tartalmazzák, alapból nincsenek feltöltve sehova, azok nem megismerhetők.

Továbbá azt, hogy a kért iratok egy részét nem elektronikus másolatban küldik meg (ahogy azt a közadatigénylésben kértük), hanem betekintéssel kívánják az adatigénylést teljesíteni, szintén tudható volt az első válaszadás idején is. Hiszen ők maguk fogalmazták meg, hogy „jelentős terjedelmű, illetve nagyszámú adatra vonatkozik” az igénylés. Ezt azonban nem jelezték akkor, csak a 30. nap lejártát követően, így 15 nappal később volt lehetőség az időpont-egyeztetésre.

Emiatt szerintünk a Diákhitel Központ indokolatlanul nyújtotta el a válaszadást 30 napra, amely során ráadásul közölték, hogy adatok egy jelentős részét ki sem kívánják adni. Ezért panaszt nyújtottunk be a NAIH-hoz, és az eset kivizsgálását kértük.

Közpénz, közadat

Emellett bepereljük a Diákhitel Központ Zrt.-t. A cég ugyanis a Magyar Állam 100 százalékos tulajdonában és kizárólagos befolyása alatt álló gazdasági társaság, közpénzből jött létre és azzal gazdálkodik. Az adatigénylésünkben kiadni kért kommunikációs megbízásokat is közpénzből fizették ki – a volt vezérigazgató állítása szerint ráadásul túlárazottan.

A törvény szerint minden közpénzzel gazdálkodó szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával.

Ugyan a Diákhitel Központban arra hivatkoztak, hogy az egységárak kiadását Balásy Gyula cégei megtagadták üzleti titokra hivatkozva, mi vitatjuk ennek jogosságát.



Bár a Kbt. 44. § (1) bekezdése szerint „a gazdasági szereplő az ajánlatban, részvételi jelentkezésben, hiánypótlásban vagy felvilágosításban, valamint a 72. § szerinti indokolásban elkülönített módon elhelyezett, üzleti titkot tartalmazó iratok nyilvánosságra hozatalát megtilthatja, (….) az üzleti titkot tartalmazó irat kizárólag olyan információkat tartalmazhat, amelyek nyilvánosságra hozatala a gazdasági szereplő üzleti tevékenysége szempontjából aránytalan sérelmet okozna.”

A gazdasági szereplő ugyanakkor nem nyilváníthatja üzleti titoknak a közérdekből nyilvános adatokat.

A közbeszerzési eljárás során üzleti titokká minősített adatok nyilvánosságra hozatalának megtiltása a közbeszerzésben részt vevő további ajánlatkérők iratbetekintési jogát hivatott korlátozni, az információszabadsághoz fűződő alapjog korlátozását önmagában a közbeszerzési eljárásban hozott döntés nem alapozhatja meg.

Nemrég egy hasonló ügyben nyertünk jogerősen pert, amikor a Fővárosi Ítélőtábla kimondta: közbeszerzésen az árazott költségvetés nem lehet üzleti titok. Így a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságnak ki kellett adnia a szegényeknek szánt élelmiszercsomagok pontos tartalmát és a termékek árát.

Újabb százmilliókat kaptak határon túli focicsapatok - kassai Borsodsport 552 millió forint, komáromi klub 499 millió forint...
07/26
Könyv készül Magyar Péterről és a Tisza Pártról
07/26
Óriási nevetésben tört ki Semjén mikor a nem működő kórházi klímákról kérdezték
07/26
Orbán Viktor elleni merényletről írnak az orosz sajtóban – Óriási a találgatás
07/26
Európa csak néz: 200 milliárdot ajánlott a legnagyobb horvát cégért Mészáros Lőr...
07/26
Kocsis Máté kiakadt: arról indítottak szavazást, hogy Orbán Viktorra mikor lőnek r...
07/26
28 év börtönt kapott a Böjte Csaba által működtetett Alapítvány volt alkalmazottj...
07/26
Most derülnek ki a dolgok: Novák Katalinnak több milliós moziszobája volt de ez még ...
07/26
Ugrás a lap tetejére
Hasznos információk
2020-2024. Minden jog fenntartva - TheNews
         

Hadházy azt javasolta Magyar Péternek, hogy tegyen önfeljelentést néhány korábbi szerződés miatt, Magyar Péter rögtön reagált





Hadházy Ákos posztját változtatás nélkül közöljük:

A Diákhitel Központ némileg meglepően, de a NER-től megszokott, pofátlan módon tagadta meg az Átlátszónak az adatszolgáltatást a Központ korábbi igazgatója által aláírt propaganda szerződések fontos részleteiről. Nekik legalább válaszoltak, nekem eddig még nem...
Ez azért meglepő, mert Rogánék elvileg a cég korábbi igazgatóját most nem nagyon szeretik. Ezért gondolom, hogy nem nagyon akarnák őt védeni a túlárazott szerződésekről szóló részletek kiadásának megtagadásával. A 800 millió forint (!) összegű szerződésekről maga a korábbi igazgató ismerte el, hogy feleslegesen és drágán rendelte a szolgáltatásokat és ez a hűtlen kezelés klasszikus definíciója.
Azonban ha kiadnák a szerződések részleteit, azzal nem csak ennek a potom 800 millió ellopott pénznek a részletei derülnének ki, hanem a Rogán-Balásy elkövető páros százmilliárdos nagyságrendű csalásába kapnánk mély betekintést. Éppen ezért lenne célszerű, ha a Diákhitel Központ pártalapítást tervező korábbi igazgatója önfeljelentést tenne - bár bízzunk benne, hogy az Átlátszó is megnyeri a pert.

Haházy Ákos posztjára hozzászólásban reagált Magyar Péter melyet szintén változtatás nélkül közlünk:

Képviselő Úr, ahogy azt pontosan tudja, számtalan feljelentés született az ügyben és folynak is az eljárások. Áldott Húsvétot!


Hadházy Ákos az átlátszó cikkére hivatkozott posztjában:

Átlátszó: Perelünk a Diákhitel Központ által kötött kommunikációs szerződések árlistáiért


„Az egységárakat tartalmazó árlistákat – tekintve, hogy a szerződő partner ezeket üzleti titokká nyilvánította – sajnos nem tudjuk a rendelkezésére bocsátani.” Ezt a választ kaptuk a közpénzből működő, állami tulajdonú Diákhitel Központtól, amikor a Lounge Design és a New Land Media nevű Balásy-cégekkel között szerződéseket kértük ki azok minden mellékletével együtt. Mivel véleményünk szerint a válaszadással indokolatlanul húzták az időt 30 napig, panaszt nyújtottunk be Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH), emellett pert indítunk az állami céggel szemben a kért közadatokért.

Magyar Péter, a Diákhitel Központ volt vezetője február elején a Partizánnak adott interjújában többek között azt mondta, azért távozott 2022-ben a Diákhitel Központ Zrt. éléről, mert szóvá tette, hogy a kormányzati kommunikációt végző Balásy Gyula-féle cégek, a Lounge Design illetve a New Land Media rossz minőségű munkát végeztek a Zrt.-nek, ráadásul „a piaci árnál háromszor, olykor hatszor drágábban”. Emiatt Magyar – saját bevallása szerint – többször is megtagadta a megrendelések aláírását és a kifizetéseket. Ezeknek az állításoknak próbáltunk utánajárni, de rosszhiszemű joggyakorlásba ütköztünk.

Ahogy arról februárban beszámoltunk, a Diákhitel Központ oldalára és az ekr.gov.hu-ra felöltött szerződésekből rögtön kiderült, hogy Balásy két cége 2019 és 2022 között 811 millió forint értékben kötött szerződéseket a Diákhitel Zrt.-vel, és ebből kettőt biztosan Magyar írt alá. Igaz ugyanakkor, hogy az utolsó, 2022 májusi szerződést már nem ő, hanem a két vezérigazgató-helyettes írta alá, röviddel Magyar munkaviszonyának megszüntetését megelőzően.

Csakhogy a mellékletek közül a legfontosabbak sehova nem voltak feltöltve, ezért a következő közadatigénylést küldtük el a Diákhitel Központnak február 12-én:

„Kérem, hogy elektronikus másolatban küldjék meg részemre a Lounge Design Kft., a New Land Media Kft. illetve a Diákhitel Központ Zrt. között kötött szerződések másolatát azok összes mellékletével együtt a 2018.01.01-2022.12.31. közötti időszakra vonatkozóan. Továbbá kérem, hogy – ugyanezen időszakra vonatkozóan – küldjenek meg minden olyan iratot, amelyek az említett cégekkel kapcsolatos szerződések megkötése során keletkeztek (pl. előzetes árajánlatok stb.), valamint a megbízások teljesítésére vonatkoznak, különös tekintettel a teljesítésigazolásokra, az egyedi megbízásokra és az egységárakra.”

A Diákhitel Központ a 15 napos határidő lejártáig nem válaszolt, ezért felszólítottuk őket a válaszadásra. Ezt követően (február 28-án) azt a választ kaptuk, hogy megvizsgálták az adatigénylésünket, de az olyan „jelentős terjedelmű, illetve nagyszámú adatra vonatkozik”, hogy az adatigénylés teljesítésének határidejét 15 nappal meghosszabbítják.

Majd még 15 nap múlva (március 13-án) közölték, hogy

az általunk kért szerződések fent vannak a Diákhitel Központ honlapján, töltsük le onnan;
az egységárakat tartalmazó árlistákat – „tekintve, hogy a szerződő partner ezeket üzleti titokká nyilvánította” – nem tudják a rendelkezésére bocsátani,
minden más dokumentumot pedig a Diákhitel Központ Zrt. székhelyén tekinthetünk meg.
Mivel a dokumentumokban az árak nélkül érdemi információ nem szerepelhet, ezért a betekintéssel egyelőre nem kívántunk élni.

Panaszt tettünk ugyanakkor a NAIH-nál rosszhiszemű joggyakorlás miatt, illetve bepereljük a Diákhitel Központot a ki nem adott adatok miatt.

A NAIH-nál jeleztük, hogy véleményünk szerint az a tény, hogy a szerződések fent vannak a honlapon, illetve hogy az árlista nem adható ki, már 15 nap elteltével (sőt, a beadás igénylésének napján) is tudható lehetett a Diákhitel Központ számára. Ezt támasztja alá, hogy a honlapon található szerződések azon mellékletei, amelyek az árlistákat tartalmazzák, alapból nincsenek feltöltve sehova, azok nem megismerhetők.

Továbbá azt, hogy a kért iratok egy részét nem elektronikus másolatban küldik meg (ahogy azt a közadatigénylésben kértük), hanem betekintéssel kívánják az adatigénylést teljesíteni, szintén tudható volt az első válaszadás idején is. Hiszen ők maguk fogalmazták meg, hogy „jelentős terjedelmű, illetve nagyszámú adatra vonatkozik” az igénylés. Ezt azonban nem jelezték akkor, csak a 30. nap lejártát követően, így 15 nappal később volt lehetőség az időpont-egyeztetésre.

Emiatt szerintünk a Diákhitel Központ indokolatlanul nyújtotta el a válaszadást 30 napra, amely során ráadásul közölték, hogy adatok egy jelentős részét ki sem kívánják adni. Ezért panaszt nyújtottunk be a NAIH-hoz, és az eset kivizsgálását kértük.

Közpénz, közadat

Emellett bepereljük a Diákhitel Központ Zrt.-t. A cég ugyanis a Magyar Állam 100 százalékos tulajdonában és kizárólagos befolyása alatt álló gazdasági társaság, közpénzből jött létre és azzal gazdálkodik. Az adatigénylésünkben kiadni kért kommunikációs megbízásokat is közpénzből fizették ki – a volt vezérigazgató állítása szerint ráadásul túlárazottan.

A törvény szerint minden közpénzzel gazdálkodó szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával.

Ugyan a Diákhitel Központban arra hivatkoztak, hogy az egységárak kiadását Balásy Gyula cégei megtagadták üzleti titokra hivatkozva, mi vitatjuk ennek jogosságát.



Bár a Kbt. 44. § (1) bekezdése szerint „a gazdasági szereplő az ajánlatban, részvételi jelentkezésben, hiánypótlásban vagy felvilágosításban, valamint a 72. § szerinti indokolásban elkülönített módon elhelyezett, üzleti titkot tartalmazó iratok nyilvánosságra hozatalát megtilthatja, (….) az üzleti titkot tartalmazó irat kizárólag olyan információkat tartalmazhat, amelyek nyilvánosságra hozatala a gazdasági szereplő üzleti tevékenysége szempontjából aránytalan sérelmet okozna.”

A gazdasági szereplő ugyanakkor nem nyilváníthatja üzleti titoknak a közérdekből nyilvános adatokat.

A közbeszerzési eljárás során üzleti titokká minősített adatok nyilvánosságra hozatalának megtiltása a közbeszerzésben részt vevő további ajánlatkérők iratbetekintési jogát hivatott korlátozni, az információszabadsághoz fűződő alapjog korlátozását önmagában a közbeszerzési eljárásban hozott döntés nem alapozhatja meg.

Nemrég egy hasonló ügyben nyertünk jogerősen pert, amikor a Fővárosi Ítélőtábla kimondta: közbeszerzésen az árazott költségvetés nem lehet üzleti titok. Így a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságnak ki kellett adnia a szegényeknek szánt élelmiszercsomagok pontos tartalmát és a termékek árát.
Újabb százmilliókat kaptak határon túli focicsapatok - kassai Borsodsport 552 millió forint, komáromi klub 499 millió forint...
Óriási nevetésben tört ki Semjén mikor a nem működő kórházi klímákról kérdezték
Orbán Viktor elleni merényletről írnak az orosz sajtóban – Óriási a találgatás
Európa csak néz: 200 milliárdot ajánlott a legnagyobb horvát cégért Mészáros Lőrinc
Kocsis Máté kiakadt: arról indítottak szavazást, hogy Orbán Viktorra mikor lőnek rá
28 év börtönt kapott a Böjte Csaba által működtetett Alapítvány volt alkalmazottja - A volt nevelő ellen 15 fiú vallott tárgyaláson.....
Most derülnek ki a dolgok: Novák Katalinnak több milliós moziszobája volt de ez még nem minden.....
Magyar valóság: Jachtot „vett” a kalocsai polgármester 79 éves édesanyja
Lopott Pénzek Birtoka – így jelenik meg a térképen az Orbán birtok
Rendkívüli ülést hívott össze az EU az itthon járőröző kínai rendőrök miatt
Megkerülték akit kellett, majd Mészáros Lőrinc bankjára cserélték az OTP-t
Közel 300 millió forintos állami támogatást kapott Orbán Viktor református gyülekezete
Felcsút tovább fejlődik több mint 100 millióból: a kisvasút, az Aréna, a kilátó, a csónakázótó mellé újabb látványosság jön
Magyar Péter keményen nekiment Orbánnak: Hogy lesz így elfoglalva Brüsszel, miniszterelnök úr?
Így lehet Magyar Péter miniszterelnök 2026-ban - óriási munka jön
Orbán hirtelen megmozgatott 372 milliárdot - Mészáros Lőrinc cégének is jut, mutatjuk
Mészáros Lőrinc cége kapta a 34 milliárdos álom megbízást - nem volt nagy verseny
Újabb templomot újítottak fel Erdélyben a magyar kormány támogatásával - mutatjuk az összeget
Tiborcz megállíthatatlan: tízmilliárdokkal felpumpált magántőkealapok, többnyire átláthatatlan ügyletek
Olyan tengerparti szállodát vett Mészáros Lőrinc hogy az ember álla leesik tőle
A családi cég akiknél Orbán nyaralt, évi 770 milliót kap az államtól
Megszólalt a kormány az 1 milliárd eurós kínai hitelről - érdekes
Magyar Péter megnevezte azt az öt embert, aki biztosan beül a Fővárosi Közgyűlésbe
A Tisza Párt alelnöke keményen nekiment Balog Zoltánnak - „megalázta az áldozatokat”
Államadósság: Csak a tartozások kamataira 3000 milliárdot fizet az állam
Megjelent a Tisza Párt EP képviselője és keményen helyretette Káslert
Váratlan helyről kapott védelmet Rogán: nem ismeri Schadl Györgyöt, soha nem is beszélt vele
Orbán aláírta, jöhet a közös atomprogram Kínával - együttműködési program készül
Tovább nőttek a magyarországi focistafizetések - mutatjuk hány millió forint az átlagfizetés
Már a rendőrség is reagált az Orbán Ráhel botrányra - megdöbbentő részletek
Egy új kapcsolatrendszer és annak minden tapasztalata kerül Magyar Péter közelébe
Közmunkára ítélte a bíróság az ellenzék egyik politikusát - állítólag kemény dolgot kérdezett Orbántól nyílvánosan
Kiderült: Kínai állami óriásbankok felé adósodott el Magyarország a Vodafone megvétele miatt
Vége a hatvanpusztai kukucskálásnak - nem akárhogy próbálják eltakarni az Orbán birtokot
Miért cikkezz a kínai sajtó 320 milliárd Ft magyar közpénzről? - itthon ezt nem mondták..
Woww: Új, százmillió dolláros szuperjachtra adtak le megrendelést Magyarországról
Érdekes külföldi hirdetésre bukkantak - nem akármilyen vendégmunkások fognak érkezni
Meglepő számok: kiderült, mennyit keresnek a filippínó vendégmunkások Magyarországon
Népszava: Novák kitüntetett egy lelkészt, aki 62 millió forinttól fosztott meg egy iskolát
Valami elindult: őrizetbe vette a rendőrség egy magyar óvoda pedagógiai asszisztensét
Nem akármit szerzett meg Tiborcz István - Magyar Péter szerint családi részvénytársaság lesz az ország

Ugrás a lap tetejére
Legnépszerűbb csatornák
Hasznos információk
2020-2024. Minden jog fenntartva - TheNews